Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Z czego zbudować ściany fundamentowe?

Z czego zbudować ściany fundamentowe?

Dobrze zbudowane ściany fundamentowe to podstawa każdego budynku, bez względu na to, jaką ma on pełnić funkcję. To właśnie one przenoszą na fundament wszelkiego rodzaju stałe obciążenia budynku, dlatego muszą być wykonane bardzo precyzyjnie.

Kiedy mamy wybrać materiał, z którego zostaną wykonane ściany fundamentowe w naszym domu, powinniśmy się kierować trzema najważniejszymi zasadami. Po pierwsze, materiał taki musi być po prostu wytrzymały, tak, aby poradził sobie z wszystkimi obciążeniami. Po drugie, w związku z tym, że część takich ścian znajduje się w gruncie, materiał, z którego są zbudowane, musi być mało nasiąkliwy, aby nie niszczyła go wilgoć. Po trzecie – mrozoodporność. Ściany fundamentowe muszą być odporne na niskie temperatury, które zwłaszcza w naszym klimacie występują dość często.

Jeżeli chodzi o podział ścian fundamentowych, to rozróżniamy ściany monolityczne oraz murowane. Te pierwsze zaliczają się do najczęstszych wyborów w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Związane jest to z faktem, iż są dość łatwe w wykonaniu, a przy tym bardzo trwałe. Zazwyczaj są one betonowe lub żelbetowe, a w związku z tym, że materiały te nie są zbyt drogie, koszty zbudowania takich ścian fundamentowych również są stosunkowo niskie. Z kolei ściany murowane wykonywane są najczęściej z pełnych bloczków betonowych, ale także na przykład z pustaków betonowych bądź ceramicznych. W każdym przypadku należy jednak zwracać uwagę na to, czy materiały te posiadają wszystkie niezbędne atesty. Oczywiście wybór takich materiałów powinniśmy także skonsultować z fachowcami, na przykład z architektem, aby były one dostosowane do rodzaju budynku i działki, na której go stawiamy.

 

Tomasz Kowalczyk