Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Zasady działania kotła c.o. z podajnikiem

Zasady działania kotła c.o. z podajnikiem

Kotły retortowe na ekogroszek są najdroższymi rodzajami kotłów c.o., ale mimo to zdobywają coraz większą popularność. Decyduje o tym kilka czynników.

 

Zalety kotła z podajnikiem

 

To zdecydowanie najwygodniejsze piece centralnego ogrzewania na paliwa stałe. Wymagają obsługi tylko co kilka dni (w zależności od wielkości zasobnika), kiedy trzeba dosypać ekogroszek do zasobnika. Dalszy ciąg procesu jest już zautomatyzowany. Kotły retortowe są znacznie tańsze w eksploatacji, wpływa to na obniżenie corocznych kosztów zakupu opału, a więc inwestycja zwraca się po kilku latach.

 

To najważniejsze zalety z punktu widzenia indywidualnego konsumenta, natomiast z punktu widzenia interesów zbiorowości najważniejszą zaletą kotłów retortowych jest ich ekologiczność. Wysoka sprawność pieców powoduje, że tylko niewielkie ilości spalin dostają się do środowiska.

 

Piece i kotły CO  http://www.kotly-bialek.pl/ - producent kotłów

 

Jak działa piec na ekogroszek

 

Kotły c.o. na ekogroszek składają się z dwóch części, właściwego kotła i zasobnika na opał. Połączone są one podajnikiem ślimakowym, który dostarcza węgiel do palnika retortowego. Dzięki temu, że paliwo dostarczane jest od dołu, proces spalania przechodzi wszystkie etapy od suszenia do całkowitego wypalenia węgla. Dzięki temu wypalone zostają także części lotne zawarte w węglu. To przede wszystkim ich spalenie decyduje o ekologii i sprawności pieca.

 

Cały proces przebiega automatycznie dzięki sterownikowi mikroprocesorowemu, który reguluje obroty ślimaka w zależności od ustawionej temperatury, warunków na zewnątrz, kaloryczności opału. Automatycznie regulowany jest również dopływ powietrza potrzebnego do spalania węgla. Niektóre piece retortowe przystosowane są nie tylko do spalania ekogroszku, ale także miału węglowego, peletu i zboża.

 

Decydując się na kocioł c.o. z podajnikiem, warto zwrócić uwagę na oprogramowanie i możliwość jego aktualizacji. To w przyszłości pozwoli na dodatkowe zwiększenie wydajności pieca i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Zdecydowanie są to obecnie najnowocześniejsze kotły centralnego ogrzewania.