Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Zastosowanie drewna w budownictwie

Zastosowanie drewna w budownictwie

Drewno jest jednym z niezbędnych produktów przy budowie, a także wykończeniu i dekorowaniu wnętrz. Na każdym etapie budowy jego zastosowanie jest uzasadnione.

Jego przydatność w procesie budowy wynika przede wszystkim z tego, że konstrukcje są lekkie, ale jednocześnie bardzo trwałe. Elementy z drewna są łatwe w montażu, chociaż wymagają pewnej wprawy i doświadczenia. Drewno nie jest tylko materiałem służącym do wnoszenia konstrukcji, ma także wiele innych zastosowań, które są równie ważne w całym procesie trwania budowy.

 

Drewno w procesie wznoszenia konstrukcji

W trakcie działań związanych z obróbką drewna, a właściwie przecierania materiału drzewnego – głównie sosnowego i świerkowego – powstają różnorodne drewniane produkty. Obok podstawowych, popularnie stosowanych w procesie wznoszenia budynków, w szczególności ich konstrukcji, wymienia się: drewno konstrukcyjne, z którego wykonuje się: więźby dachowe, belki, łaty, deski podłogowe, obiciowe, szalunkowe.

Zastosowanie podczas budowy mają również: skrzyniopalety, palety i skrzynie z drewna oraz opakowania z drewna. Właściwe parametry, odporność oraz zapewnienie właściwego spełniania swoich zadań w tym zakresie sprawia, że drewno w budownictwie jest jednym z częściej używanych surowców. Zatem drewno konstrukcyjne jest wykorzystywane przede wszystkim przy wznoszeniu szkieletów budynków, konstruowaniu ścian, stropów, do wykonania belek stropowych, zabudowy o charakterze suchym oraz montowania legarów, które służą do zabudowy deskami podłogowymi.

Drewno nie jest materiałem, które wymaga zastosowania trudnych procesów w trakcie montażu, co znacznie przyspiesza czas wykonywania prac budowlanych, jednocześnie gwarantując wysoką jakość wykonanych rozwiązań na długie lata - wyjaśniają specjaliści firmy PAKO-BUD.

 

Drewno w procesie magazynowania i przewożenia surowców budowlanych

Skrzyniopalety i palety z drewna można zakupić w standardowych wymiarach, bądź w razie potrzeby, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb klientów. Umieszcza się je na podstawie dwu- bądź czterowjazdowej. Stosuje się je przeważnie do przewożenia oraz przechowywania różnych towarów i surowców, które mogą zostać użyte w procesie budowy. Poza drewnem wysokiej jakości (potwierdzonej certyfikatem), dostępne są również skrzyniopalety i palety wykonane ze sklejki, z płyt pilśniowej, OSB, tektury.

Podobne cechy oraz zastosowania posiadają także skrzynie oraz opakowania z drewna. Ich dodatkowymi atutami – oprócz wysokiej jakości materiałów, z których są wykonane, znacznej wytrzymałości, lekkości czy rozmiarów zależnych od oczekiwań kupujących – są zamieszczane w nich pojemniki umożliwiające przechowywanie albo przewożenie różnych produktów. Pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca oraz ochronę produktów przed uszkodzeniami lub wymieszaniem.

Proces magazynowania niektórych materiałów, szczególnie tych sypkich lub łatwo ulegających uszkodzeniu jest bardzo istotny. Zmiany właściwości fizycznych bądź uszkodzenia mechaniczne mogą bowiem na tyle istotnie wpłynąć na jakość oraz właściwość wykonanych prac, że trzeba w jak największym stopniu wyeliminować to ryzyko. Dlatego też zastosowanie specjalnych drewnianych skrzyń i palet jest sposobem na niezbędne zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Jednocześnie jest to sposób ekologiczny, bowiem drewniane elementy mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a w przypadku uszkodzeń, mogą stać się materiałem łatwym do przetworzenia, z którego można zbudować inne elementy.

Więcej informacji na stronie internetowej PAKO - BUD pakobud.com.pl.