Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu domu? Ociepl go!

Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu domu? Ociepl go!

Jeśli twój dom nie ma zaizolowanych ścian, wtedy ma wyższe straty ciepła. To oznacza, że w ciągu okresu grzewczego musimy dostarczyć więcej energii cieplnej, aby podtrzymać komfortową temperaturę we wnętrzach.

To natomiast przekłada się na wyższe koszty związane z ogrzewaniem, a także na większe zanieczyszczenie środowiska.

Dzisiaj ociepla się w zasadzie wszystkie nowe domy – muszą one spełnić określone wymogi, dlatego nie możemy wybudować budynku niespełniającego norm. Nie mają one jednak zastosowania do starszego budownictwa – wtedy nie przykładało się tak dużej uwagi do termomodernizacji. Oprócz tego do dyspozycji nie było tak nowoczesnych materiałów jak dzisiaj. Nic więc dziwnego, że ogrzanie starszego domu jest znacznie droższe niż domu wybudowanego w ostatniej dekadzie.

Jeśli chcemy zmniejszyć wysokość rachunków, najlepiej zdecydować się na docieplenia budynków – możemy wybrać odpowiednią firmę specjalizującą się w termomodernizacji, która wykona za nas wszystkie prace, ale możemy też wykonać je samodzielnie, jeśli mamy odpowiednie zaplecze, czas oraz umiejętności.

Do wykonania docieplenia najczęściej wykorzystuje się styropian – to wytrzymały, tani oraz lekki materiał, który jest łatwy w montażu. Można kupić go w różnych wariantach – zasadniczo, im jest on grubszy, tym większy poziom docieplenia możemy uzyskać. Jeśli nie wiemy, jaki materiał zakupić, warto skontaktować się z ekspertami w tej dziedzinie – będą mogli doradzić, jakie materiały sprawdzą się najlepiej, aby uzyskać największe oszczędności bez wydawania fortuny.

Docieplenie domu powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną – jeśli chcemy zabrać się za prace samodzielnie, warto dokładnie zapoznać się z poleceniami producenta oraz z innymi poradami, ponieważ przy niewłaściwie wykonanych pracach nasze pieniądze i chęci pójdą na marne. Jeśli chcemy mieć pewność, że prace będą wykonane prawidłowo, wybierzmy firmę mającą doświadczenie w tej dziedzinie. Za jeden metr kwadratowy docieplenia zapłacimy zwykle od 140 do 200 złotych.