Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Czy opłaca się ogrzewać pompą ciepła?

Czy opłaca się ogrzewać pompą ciepła?

Mówi się, że pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody do użytku. Bez względu na porę roku wykorzystują energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym.

Zacznijmy od pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym (sprawdź też płytowe wymienniki ciepła). Może dać ona ciepło, które wystarcza do ogrzania pomieszczeń do 21,5-22,5°C (jeśli użytkownik wybrał takie optimum). Podstawą jest z pewnością właściwy dobór mocy urządzenia. Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie zamierzamy umiejscowić nasze urządzenie. Ze względu na swoje gabaryty pompa taka stoi w pomieszczeniu technicznym. Oprócz niej powinniśmy zmieścić zasobnik ciepłej wody użytkowej, a także drugi zbiornik, zwany buforem ciepła.

 

Pompa ciepła a rachunki

Każdy posiadacz pompy stara się używać jej w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Ważna jest tu nie tylko regulacja urządzenia; znaczenie ma również ustawienie różnych wartości dobowej temperatury. Przykładem tego typu rozwiązania może być ustawienie pompy w taki sposób, aby grzała maksymalne w nocy, kiedy jest tańsza taryfa prądu, a w dzień włączała się okresowo, aby dogrzewać wnętrze.

Innym rozwiązaniem może być takie ustawienie pompy, aby w dni, kiedy jesteśmy w pracy, temperatura dzienna osiągała wartość 21°C od godziny 14, tak by wnętrza zdążyły się nagrzać, nim wrócimy do domu. Następnie urządzenie może przestać pracować o godzinie 23 (kiedy domownicy idą spać) i około 3 lub 4 w nocy, gdy temperatura spada do 20°C, ponownie może zacząć pracować. Natomiast w weekendy, gdy wszyscy są w domu, pompa pracowałaby od 8 do 23.

Inną metodą na zmniejszenie kosztów związanych z prądem może być skorzystanie z drugiej taryfy - nie tylko tej nocnej, ale i dziennej, między godziną 13 a 15. Jedynym warunkiem takiego rozwiązania powinno być wstrzymanie innych obciążeń związanych z poborem mocy, takich jak praca pralki, zmywarki, żelazka czy odkurzacza.

 

Czy można łączyć pompę ciepła z innymi urządzeniami grzewczymi?

Jeśli oprócz pompy ciepła działają też inne urządzenia grzewcze, to musimy wiedzieć, że koszt takiego ogrzewania może być różny, gdyż oprócz pompy ciepła energię pobiera również drugie urządzenie. Koszty takiego rozwiązania są zazwyczaj wyższe, gdyż najczęściej używa się wtedy podgrzewacza wody, który pobiera sporo energii, co się przekłada na wyższy koszt eksploatacji ciepła. Najlepiej jeśli pompa będzie działała samodzielnie w jak największym zakresie.