Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Czy opłaca się stosować żarówki LED E27?

Czy opłaca się stosować żarówki LED E27?

Żarówki LED już kilka lat temu szturmem wkroczyły do naszych domów, biur, sklepów, a nawet ogrodów. Ich niezaprzeczalne zalety powodują, że obecnie rzadko już można spotkać innego typu żarówki. Najpopularniejszym modelem są żarówki LED jest E27. Jakie mają parametry? Czy opłaca się ich używać?

Najważniejsze cechy

W żarówkach typu LED źródło światła stanowi dioda elektroluminescencyjna koloru niebieskiego, która pobudza tzw. luminofor do świecenia. Czym jest luminofor? Jest to związek chemiczny, który wykazuje zdolność do luminescencji, czyli emisji fal świetlnych. Zjawisko to nazywane jest także zimnym świeceniem, ponieważ źródłem światła nie jest wysoka temperatura. Pierwszą cechą żarówek typu LED jest więc minimalny stopień nagrzewania - można je bezpiecznie chwycić dłonią. Co do bezpieczeństwa stosowania, warto również zwrócić uwagę na fakt, że żarówki diodowe nie zawierają rtęci ani żadnych substancji toksycznych. Ponadto stanowią najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie oświetlenia. Do ich najważniejszych cech należy niespotykana energooszczędność - pozwalają zaoszczędzić nawet do 95% wydatków na energię elektryczną. W skali roku każde gospodarstwo domowe może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, używając wyłącznie żarówek LED. Są one niewrażliwe na ilość cykli włączeń i wyłączeń, a ich żywotność szacuje się nawet do 50 000 godzin pracy. Istotnym elementem modeli diodowych jest także zastosowanie najwyższej jakości komponentów, m. in. radiatora oraz diod sprawdzonej marki. Do innych, nie mniej istotnych cech żarówek typu LED zaliczyć należy szybki czas rozświetlania (krótszy niż 1 sekunda) oraz bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw. Oznacza to, że światło emitowane przez żarówkę nie zmienia barwy widzianych przedmiotów i obiektów. Dzięki temu łatwo i efektownie oświetlamy nasze pomieszczenia, a światło nie przekłamuje naturalnych kolorów.

Co oznacza symbol E27?

Każda żarówka posiada nagwintowany trzonek, dzięki któremu możemy przytwierdzić ją do oprawki lampy. Różnorodność typów i modeli trzonków wymusiła na producentach konieczność wprowadzenia ich oznaczeń.

Symbol E27 oznacza jeden z najbardziej popularnych typów trzonka żarówki, zwyczajowo określany jako “duży gwint”. Możemy spotkać go w znacznej części modeli lamp sufitowych, ściennych, biurowych, a nawet ogrodowych.

 

Dostępne warianty

Oznaczenie E27 dotyczy wyłącznie trzonka żarówki, która może być dostępna w wielu różnych wariantach:

  • kształt - zróżnicowany; kształt trzonka nie determinuje w żaden sposób kształtu bańki. Tak więc wśród żarówek LED E27 z grubym gwintem spotkać możemy zarówno te o klasycznym kształcie, jak i o kształcie świecy czy reflektorka;

  • moc - dostępne są we wszystkich wariantach tego parametru, od 1W wzwyż;

  • barwa światła - modele o barwie światła od białej i zimnej do żarówek kolorowych spełniających rolę dekoracyjną;

  • temperatura barwowa i kąt świecenia - zależą rzecz jasna od parametrów bańki i nie są w żaden sposób skorelowane z typem trzonka.

Można więc stwierdzić, że żarówka LED E27 dostępna jest we wszystkich możliwych wariantach i stanowi uniwersalne źródło światła w naszych domach i biurach.

Czy opłaca się stosować żarówki LED E27?

Naszym zdaniem tak. Z co najmniej kilku powodów, z których najważniejsze to:

  • długa żywotność - czyli ogólny czas świecenia. Dla żarówek typu LED jest on szacowany na około 50 000h bezawaryjnej pracy. Jest to okres nieporównywalnie dłuższy w stosunku do żarówki tradycyjnej czy halogenowej;

  • niewrażliwość na ilość cykli włączania i wyłączania - żarówki starszego typu pobierały więcej mocy przy krótkotrwałych okresach świecenia, a przy częstym włączaniu i wyłączaniu ich żywotność skracała się. Problemy te nie dotyczą żarówek z technologią LED;

  • energooszczędność - ten parametr jest chyba najważniejszą z cech żarówki diodowej. Choć jej cena przewyższa cenę modeli innych typów, w szerszej perspektywie wydatek ten zwraca się z nawiązką. Żarówka LED pozwala zaoszczędzić nawet 95% wydatków na energię elektryczną, co w połączeniu z ich niezwykłą żywotnością daje sumy imponujące.

Odpowiedź na pytanie o to, czy opłaca się używać żarówek LED E27, jest twierdząca. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość i bezpieczeństwo, a przy tym nie lubią trwonić pieniędzy.