Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Dom pasywny – projekt i realizacja

Dom pasywny – projekt i realizacja

Od dawna szukano sposobu na to, aby w możliwie największym stopniu ograniczyć wydatki, jakie ponosimy, chociażby na odpowiednie ogrzanie naszego domu. I wydaje się, że w końcu się udało.

Dom pasywny to w ostatnich latach prawdziwy hit, jeżeli chodzi o budownictwo. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla tych osób, które chcą mieszkać ekologicznie, ale również dla tych, które szukają oszczędności. Dom pasywny to pewien standard w budowie, zakładający wznoszenie budynków, które posiadają niezwykle małe potrzeby związane z energią grzewczą. Co więcej, zużycie energii w takim budynku pasywnym może być nawet do ośmiu razy mniejsze, aniżeli w tradycyjnie wzniesionej budowli.

Bardzo ważny w przypadku domów pasywnych jest fakt, iż standard ten może wykorzystać każdy – nie jest on chroniony żadnego rodzaju patentem, co w ogromnej mierze ułatwia wybudowanie takiego domu. Nie trzeba się także martwić koniecznością wydawania sporych sum na różne nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż standard ten zakłada jedynie poprawę parametrów już istniejących w budownictwie systemów. Dodatkowo dużym plusem jest to, że dom pasywny nie jest standardem dopasowanym tylko do jednego rodzaju technologii budowania. W związku z tym, możemy bez problemu wybudować dom w technologii szkieletu stalowego lub drewnianego, albo w popularnej technologii tradycyjnej. I choć jest to wciąż nowe rozwiązanie, to jednak coraz więcej firm decyduje się na oferowanie swoim klientom projektów właśnie takich domów, dzięki czemu możemy liczyć na spory wybór.

 

Joanna Dębska