Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Ile można zaoszczędzić używając w domu żarówek ledowych?

Ile można zaoszczędzić używając w domu żarówek ledowych?

Rosnące ceny energii elektrycznej z roku na rok powodują, że konsumenci zmuszeni są opłacać wyższe rachunki za prąd. Naturalną ich reakcją jest poszukiwanie źródeł oszczędności. Można je znaleźć między innymi w zakresie oświetlenia domu.

Efektywna i natychmiastowa metoda oszczędzania

Wymiana żarówek tradycyjnych na nowoczesne energooszczędne może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Wiąże się ona jednak z koniecznością poniesienia sporych inwestycji. Na rynku dostępne są żarówki LED zużywające znacznie mniej prądu niż inne źródła oświetlenia domowego, ale nie są to produkty najtańsze. Nie warto także kupować lamp ledowych nieznanych producentów, których jakość może okazać się co najmniej niezadowalająca dla użytkowników.

Żarówki LED oszczędzają energię elektryczną, bowiem nie wymagają takiego dopływu prądu jak standardowe żarówki. Oszczędności te przekładają się automatycznie na obniżenie kosztów ponoszonych z tytułu rachunków za prąd.

Nawet wymieniając 6 sztuk żarówek tradycyjnych, na energooszczędne żarówki LED, można zaobserwować już po miesiącu użytkowania różnice w zużyciu energii elektrycznej, zwłaszcza przy wielogodzinnym korzystaniu z oświetlenia.

Roczne oszczędności

Żywotność żarówek LED w stosunku do zwykłych, ich energooszczędność i niewielki pobór mocy sprawia, że warto wydać nieco więcej na ich zakup, mając na uwadze uzyskanie takich samych wartości emitowanego przez żarówkę strumienia światła oraz cenę pojedynczej żarówki renomowanego producenta.

Przykładowo, żarówka LED 5W skutecznie zastąpi popularną żarówkę o poborze mocy rzędu 65W. Wymieniając 10 żarówek tradycyjnych na 10 żarówek LED o mocy 5W i żywotności sięgającej 50 000 godzin, można wypracować rocznie ogromne oszczędności. Pobór mocy przy zwykłych żarówkach, o żywotności do 10 000 godzin, wyniesie w ciągu roku 1900 kW, zakładając ich użytkowanie po 8 godzin dziennie, przez 365 dni w roku. Tymczasem, przy zapewnieniu oświetlenia tej samej mocy za pomocą 10-ciu żarówek LED o mocy 5W, zużycie energii w ciągu roku wyniesie zaledwie 146 kW. Przemnażając te wartości przez cenę jednostki energii - 0,60 zł, otrzymamy roczne koszty i oszczędności wynikające z zastosowania lamp led w miejscu żarówek tradycyjnych. Przy żarówkach żarnikowych wydamy na oświetlenie 1140 zł, a przy żarówkach LED zaledwie 87 zł. To ponad 1000 zł oszczędności!

Artykuł przygotowany przez specjalistów z OneLed