Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

Argumentów przemawiających za oszczędzaniem wody jest wiele, ale prawdopodobnie najmocniejszy z nich to argument finansowy. Dzięki zużywaniu mniejszej ilości wody możemy oszczędzić codziennie od kilku do kilkunastu złotych!

Bieżąca woda w kranach naszych domów to coś na tyle oczywistego, że trudno nam sobie wyobrazić jej brak na dłużej. Woda jest niezbędna do życia, ale jest również nieodłącznym elementem naszych codziennych czynności, takich jak mycie, spłukiwanie toalet, pranie, zmywanie i gotowanie. Warto ograniczyć zużycie wody, nie tylko ze względu na ochronę środowiska naturalnego, z którego wodę czerpiemy, ale również ze względu na „ochronę” naszych portfeli.

 

Proste i skuteczne sposoby oszczędzania wody w domu:

1. Sprawdź szczelność instalacji wodnej – odczytaj wodomierze przed i po 2 godzinach bez używania wody. Jeśli wskazania wodomierzy różnią się, poszukaj miejsca przecieku i napraw je.

2. Wymień uszczelki w kranach lub cieknące baterie – w perspektywie miesiąca lub roku każda kropla ma znaczenie. Pomyśl, że jeśli woda kapie z częstotliwością 1 kropli na 3 sekundy, w ciągu godziny jest to około 1 szklanka! Wyobraź sobie ile takich szklanek tracisz w ciągu roku.

3. Zmień baterie na jednouchwytowe, dzięki którym łatwo ustawisz odpowiednią temperaturę i strumień wody.

4. Bierz szybki prysznic pod mniejszym strumieniem zamiast kąpieli w wannie.

5. Jeśli jednak wybierasz kąpiel w wannie, napełnij ją do 1/3 pojemności.

6. Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów, gdy jej nie potrzebujesz.

7. Zmniejsz strumień wody w czasie mycia rąk.

8. Jeśli możesz sobie pozwolić na większe inwestycje, zmień pralkę i zmywarkę na urządzenia z najnowszymi technologiami zaprojektowanymi w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć zużycie wody. Pamiętaj również o korzystaniu z pralki i zmywarki, gdy są maksymalnie załadowane i o wybieraniu programów oszczędnościowych.

9. Zainstaluj w toalecie spłuczkę, która ma dodatkową opcję ekonomicznego spłukiwania. Unikaj nadmiernego używania spłuczki – nie wyrzucaj drobnych śmieci, chusteczek, wacików, owadów do toalety, ale do kosza.

10. Rozmrażaj produkty spożywcze w mikrofalówce lub przez noc, zamiast w wodzie.

11. Jeśli zmywasz ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem, a następnie spłukuj naczynia pod małym strumieniem bieżącej wody.

12. Nie wylewaj niepotrzebnie wody, gdy można jej użyć do podlania kwiatów lub sprzątania.

 

Pamiętając o oszczędzaniu wody i stosując te proste metody, możesz znacznie obniżyć wysokość rachunków za wodę, a przy okazji pomóc środowisku naturalnemu.

 

MC