Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Jak zaoszczędzić na remoncie?

Jak zaoszczędzić na remoncie?

Wiosna to czas renowacji. Odświeżając mieszkanie lub poddając je bardziej gruntownym zabiegom modernizacyjnym, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Dużo prawdy jest w powiedzeniu "chytry dwa razy traci". Tańsze często oznacza gorszej jakości, mniej trwałe, gorzej wykonane. Planując remont zakładamy, że jego efekty będą nam towarzyszyć kilka lub kilkanaście lat, powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, by były jak najbardziej satysfakcjonujące. Ale nie znaczy to, że nie można znaleźć oszczędności tam, gdzie jest to możliwe, bez uszczerbku na standardzie wykonania.


1. Zrób to sam

Oczywiście nie każdy ma smykałkę do renowacji i urządzania wnętrz. Jednak pewne prace można poczynić na własną rękę, nawet nie będąc fachowcem. Odpowiednio wcześniej można przeglądać foldery czy internetowe strony dotyczące aranżacji wnętrz, opracować własną koncepcję i tym samym zrezygnować z usług projektanta. Także prace przygotowawcze - choć niewątpliwie żmudne - można wykonać samemu. Odsunięcie mebli, zabezpieczenie ich przed pobrudzeniem, oczyszczenie ścian, sufitów i podłóg ze starych warstw - firmy remontowe wszystko to wliczają do swojego kosztorysu, więc poczynienie tych przygotowań własnym sumptem można uznać za zysk w budżecie.


2. Firma remontowa

Jeśli już zdecydujemy się na wybór firmy remontowej, warto zasięgnąć opinii rodziny i znajomych. Będą mogli polecić sprawdzonych i zaufanych fachowców. Poza ewentualnym rabatem za koneksje zyskamy pewność, że praca wykonana zostanie solidnie, terminowo oraz że nie pojawią się nieprzewidziane wydatki czy rażące zmiany w pierwotnym kosztorysie.


3. Zakup materiałów

Sprawdźmy oferty kilku lub kilkunastu sprzedawców. Od lokalnych sklepów, przez wyspecjalizowane markety budowlane, aż po ceny w Internecie. Bardzo łatwo jest zaoszczędzić nawet kilkaset złotych korzystając z porównywarek cenowych. Jeśli korzystamy z firmy remontowej, warto dopytać, czy dysponuje ona rabatami u swych stałych dostawców, co również zaowocować może dodatkowymi oszczędnościami. I nie chodzi tu o jakość materiałów, ale o marże, w których różnice sięgają kilkunastu i więcej procent. Warto sprawdzić atrakcyjne cenowo końcówki serii np. glazury oraz drobne ogłoszenia, za pomocą których osoby indywidualne mogą pozbywać się pozostałości po remoncie (gips, tapety, farby, itp.).


4. Renowacja

Nie wszystkie rzeczy muszą być nowe. Zamiast kompletnie wymieniać meble i sprzęt, zastanówmy się - może przez odpowiednie ich pomalowanie czy przyozdobienie za pomocą decoupage'u można nadać im nowego blasku? Oczyszczone i przemalowane półki, meble bądź żyrandole mogą zyskać drugie życie. Także komisy meblowe często dysponują interesującymi i niebanalnymi artykułami, których próżno by szukać w sieciowych sklepach, a które - o ile są zgodne z naszą koncepcją - doskonale wpasują się w zaplanowaną przestrzeń.


Oszczędzanie - także przy remoncie - to porównywanie cen i ofert oraz udział własny, który poza niższymi nakładami finansowymi da nam niepowtarzalną satysfakcję z wykonanej pracy i poczucie zadowolenia z jej efektów.