Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Koszty ogrzewania w domu energooszczędnym

Koszty ogrzewania w domu energooszczędnym

Już w fazie projektowania domu powinniśmy przemyśleć, jaki system ogrzewania wykorzystać najlepiej. Rozwiązań jest wiele, ale nie każde z nich jest opłacalne.

Najlepszym wyborem będzie postawienie na systemy, które pozwolą na uzyskiwanie ciepła ze źródeł odnawialnych - te bowiem są najtańsze w eksploatacji. Jest to jednak inwestycja dość kosztowna i nie każdego na nią stać.

Najpopularniejszą formą ogrzewania domów w naszym kraju jest wciąż system centralnego ogrzewania, gdzie najważniejszym elementem jest kocioł. Ten powinien charakteryzować się nowoczesnością i wysoką sprawnością. Na tym nie powinniśmy oszczędzać, gdyż lepiej już na samym początku zainwestować więcej pieniędzy w dobry kocioł, by potem cieszyć się z niższych kosztów ogrzewania, w porównaniu do innych znanych systemów.

Polecamy kocioł kondensacyjny (gazowy), który pozwala uzyskać nawet do 11% więcej energii. W jaki sposób? Dzięki dodatkowemu wymiennikowi, w którym skraplająca się ze spalin para wodna dodatkowo podgrzewa wodę w kotle - działa to na zasadzie kondensacji. Taki system najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania podłóg, jako że jest niskotemperaturowy.

Jak zostało wspomniane, o ogrzewaniu domu, w sensie oszczędności, należy pomyśleć już w fazie projektowania. Należy zdać sobie sprawę z jednej zasadniczej rzeczy: że to, jak przygotujemy fundamenty domu, będzie skutkowało mniejszą lub większą skutecznością ogrzewania. Fundament powinien być odpowiednio odizolowany od zimna pochodzącego z gruntu, to jest warstwą styropianu (minimum 20 cm), podobnie ściany, a w przypadku dachu powinno się przewidzieć 30 cm warstwy izolującej. To podstawa i bez tego trudno będzie nam utrzymać w domu odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie - zminimalizować koszty eksploatacji. Wiadomo, że słabo izolowane ściany będą oddawać ciepło, zamiast je zatrzymywać.

 

Andrzej Królak