Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Ogrzewanie domu pompą ciepła

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Pompa ciepła to skuteczny sposób na ogrzanie domu stosunkowo niskim kosztem. Jej działanie przypomina funkcjonowanie lodówki, tylko... w drugą stronę.

Podstawą jest pozyskiwanie energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych - wody, ziemi i powietrza, kumulowanie jej, a następnie przekazywanie do instalacji grzewczej budynku. Zasilana jest elektrycznie. Gaz chłodniczy (potocznie zwany "freonem") płynie w zamkniętym obiegu. Kiedy zostaje poddany dużemu ciśnieniu za pomocą sprężarki, zmienia swój stan skupienia na ciekły i oddaje ciepło do otoczenia. Rozprężając się i na powrót przyjmując formę lotną, pobiera ciepło z zewnątrz. Mechanizm polega więc tylko na tym, by gaz sprężał się wewnątrz budynku i podgrzewał wodę użytkową w zainstalowanym zbiorniku.

Najpopularniejsze źródła, jakie wykorzystuje pompa, to:

  • powietrze atmosferyczne, nadmuchiwane na wymiennik ciepła,
  • gleba - wymiennik ciepła jest zakopany ok. 1,5 m pod powierzchnią ziemi i wypełniony niezamarzającą mieszanką glikolu i wody,
  • woda - wymiennik umieszczony jest na dnie stawu czy rzeki bądź wpuszczony w ujęcie gruntowe.

Dostarczając 2-5 kWh energii, pompa wymaga zasilania tylko 1 kWh - oddaje więcej energii niż potrzeba do jej działania.

Odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła pozwala na znaczne oszczędności. Można ustawić jej pracę tak, by pobierała prąd i kumulowała ciepło w godzinach tańszej, nocnej taryfy. Wtedy w ciągu dnia załączać się będzie tylko chwilowo, by dogrzać pomieszczenia do określonego przez nas poziomu. Poza programowaniem pompa działa bowiem bezobsługowo, wyposażona w termostat samoczynnie reguluje temperaturę wnętrz.

Pompa powinna być zainstalowana w tzw. pomieszczeniu technicznym - ma spore rozmiary, a dodatkowo wstawić obok trzeba zbiornik wody użytkowej oraz bufor ciepła. Nie bez znaczenia jest też szum podczas pracy, który dla wygody dobrze jest wytłumić.

Zakładając czas pracy na ok. 1500 godzin rocznie, jej żywotność wyniesie 50 lat. Projektując instalację grzewczą do wymarzonego domu warto więc zastanowić się nad tą ekologiczną i ekonomiczną inwestycją. 

 

RP