Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Tanie domy z keramzytu

Tanie domy z keramzytu

Chyba niewielu ludzi byłoby skłonnych twierdzić, że gdyby mieli do wyboru kupić za tę samą kwotę dom lub mieszkanie, wybraliby to drugie. Codzienność w budynkach wielorodzinnych ma wiele wad, poczynając od sąsiedztwa, którego się nie wybiera, a które może bardzo uprzykrzyć życie.

Owszem, właściciele domów na ogół też mają sąsiadów, ale jest ich mniej, a więc i ryzyko napotkania kogoś nieznośnego jest wydatnie mniejsze. Dom to więcej prywatności, swobody, przeważnie też pokojów i przestrzeni. W powszechnym przekonaniu dom kosztuje więcej niż mieszkanie, ale czy to zawsze prawda?

 

Ile za dom, tyle za mieszkanie

Niekoniecznie. Kto dobrze poszuka, może mieć dom w cenie mieszkania. Tak, dom Abakon 2010 SE o powierzchni użytkowej 83,59 m2 kosztuje w stanie wykończeniowym ze stolarką ok. 225 tysięcy złotych netto. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszt działki, ale w sumie da to kwotę odpowiadającą należności za mieszkanie o podobnej powierzchni. Wiele zależy, rzecz jasna, od lokalizacji – mieszkania są w jednych miastach droższe, w innych tańsze, ale chyba każdy przyzna, że cena domu Abakon 2010 SE jest porównywalna z ceną zakupu mieszkania.

 

W mieszkaniu tego wszystkiego nie będzie

A co w domu? Pięć sypialni, dwie łazienki, pokój dzienny z kominkiem, kuchnia plus jadalnia, wiatrołap, pomieszczenie gospodarcze, hol i schody. Do tego taras i zadaszenie, pod którym może parkować samochód, no i oczywiście kawałek działki, który można dowolnie urządzić. Komfort nieporównywalny z mieszkaniem, no chyba że takim zlokalizowanym w apartamentowcu. Takim prawdziwym, bo dziś co drugi budynek mieszkalny deweloperzy nazywają w ten sposób.

 

Skąd tak niska cena?

Tak niski koszt przy jednoczesnej energooszczędności możliwy jest dzięki wykorzystaniu prefabrykatów keramzytowych. Jeśli tylko dojazd na to pozwala, dom montowany jest w ciągu maksymalnie czterech miesięcy (co daje spore oszczędności na robociźnie i podwykonawcach) z gotowych ścian. Keramzyt to rodzaj specjalnie wypalanej glinki, dającej gładkie, a zarazem świetnie izolujące termicznie ściany. Nie wymagają one nawet tynkowania od wewnątrz (kolejna oszczędność), można je od razu malować lub tapetować. Ceramika jako materiał budowlany tworzy przy tym korzystną atmosferę, mieszka się w niej jak w domu z cegły – nie ma tu nic z martwoty betonu. A nawet gdy dojazd nie pozwala na dostarczenie dużych elementów, domy keramzytowe budować można ze specjalnych pustaków.

Zewnętrzne ściany takiego domu mają 15 cm grubości, wewnętrzne – 10 cm. Ich żywotność szacowana jest na 200-300 lat, a producent udziela 50-letniej gwarancji. Są to solidne, mocne ściany, pozwalające wznosić budowle wielokondygnacyjne. Nie ima się ich wilgoć ani pleśń, nie ulegają one zagrzybieniu, nie przyciągają gryzoni ani owadów. Montaż domu z keramzytu pozwala oszczędzać także na materiałach dodatkowych: zużywa się ich mniej niż w budownictwie tradycyjnym.

Co ciekawe, prefabrykowane ściany keramzytowe mają przygotowane otwory, bruzdy, rurki i puszki elektryczne, dzięki czemu znacznie ułatwiony jest montaż instalacji energetycznej, grzewczej, wodnej i kanalizacyjnej. To przynosi kolejne oszczędności w trakcie budowy.