Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Wentylacja i odzysk ciepła

Wentylacja i odzysk ciepła

Wszystkie pomieszczenia w budynkach, w których przebywają i wykonują pracę ludzie, powinny być wyposażone w technologię umożliwiającą stały dostęp do świeżego, czystego powietrza.

Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń potrafiących to zapewnić - są to m.in. wymienniki ciepła standardowe lub w obudowie oraz gotowe centrale wentylacyjne. Producenci oferują różnego typu wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe. Zasada działania tych urządzeń jest podobna - strumień powietrza wychodzącego przekazuje swoją temperaturę do drugiego strumienia przychodzącego, który dostarcza świeże, czyste powietrze.

 

Gotowa centrala wentylacyjna nazywana rekuperatorem zapewnia wymianę powietrza i odzysk ciepła. Urządzenie to najczęściej wyposażone jest w dwa wentylatory. Jeden umożliwia przepływ powietrza z pomieszczenia, a drugi dopływ przychodzącego świeżego powietrza. Centrale wentylacyjne najczęściej stosuje się w miejscach takich jak: instytucje publiczne, biura, kawiarnie, firmy oraz mieszkania. Do tego typu urządzeń dostępne są trzy rozwiązania umożliwiające odzysk ciepła, znaleźć je możemy na stronie: http://barbor.biz/biznes,33,pl.html, a są to: rekuperator przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Oczywiście producenci takich wentylacji oferują różne rozmiary w zależności od wymaganej sprawności i zapotrzebowania w danym miejscu.

 

Do tego typu wentylacji dostępne są liczne dodatkowe akcesoria, m.in chłodnica wodna, chłodnica freonowa, elektryczna nagrzewnica wodna oraz sekcja kanałowa przepustnicy gruntowego wymiennika ciepła. Akcesoria te są kompatybilne z centralą wentylacyjną i ściśle z nią współpracują, co znacząco ułatwia uzyskanie założonych wymagań odnośnie sprawności odzysku ciepła, a także dostarczaniu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń użytkowych. Chłodnica wodna, jak i gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje optymalną temperaturę w sezonie letnim, natomiast w okresie zimowym najlepsze efekty przynosi zastosowanie nagrzewnicy wodnej lub elektrycznej.

Na efektywny odzysk ciepła wpływ ma kilka kluczowych parametrów. Na pewno jest to odpowiedni dobór wymiennika ciepła lub centrali wentylacyjnej do gabarytów pomieszczenia, oczekiwania względem sprawności i efektywności, a także zdolności wymiany i odzysku wilgotności.


Na jakość powietrza dostarczaną przez wentylację mechaniczną duży wpływ mają filtry powietrza, które gwarantują świeżość i czystość powietrza. Systematyczna kontrola filtrów i ich regularna wymiana zagwarantuje zawszę idealną jakość powietrza w pomieszczeniach.