Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ekonomiczny dom  »  Wymienniki ciepła w domu - rodzaje

Wymienniki ciepła w domu - rodzaje

Odpowiednia wentylacja w mieszkaniu jest bardzo istotna. Wpływ na to ma kilka czynników: odpowiednia temperatura, wilgotność oraz jakość powietrza.

Łatwo zauważyć, że wymienniki ciepła w domach cieszą się coraz większym zainteresowaniem - dzięki niższej cenie i rosnącej sprawności dużo osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wymienniki ciepła dzielimy na krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe.      

Jak przebiega proces wymiany ciepła w wymiennikach krzyżowych?  

Urządzenie to ma obudowę mało skomplikowaną, wykonaną z płyt aluminiowych, stalowych lub z tworzyw sztucznych. Sprawność odzysku ciepła wynosi między 60% a 80%. Powietrze ze strumienia wywiewanego nie ma bezpośredniego kontaktu ze strumieniem nawiewnym - najczęściej strumienie oddzielone są ścianką. W przypadku, gdy temperatury w strumieniach powietrza różnią się, to ciepło powietrza o wyższej temperaturze jest przekazywane poprzez barierę oddzielającą do strumienia o niższej temperaturze. Oznacza to, że ciepłe zużyte powietrze, które jest wywiewane, przekazuje swoją temperaturę do świeżego zimnego powietrza nawiewanego. Jeśli jesteś zainteresowany wymiennikami krzyżowymi, sprawdź tę oferte.

Wymienniki przeciwprądowe w obudowie  

Urządzenia te są znacznie droższe od wymienników krzyżowych, ale cieszą się sporym zainteresowaniem w domach jednorodzinnych. Ciągła modernizacja sprzętu doprowadziła do udoskonalenia konstrukcji. Zaowocowało to stworzeniem wymienników przeciwprądowych spiralnych, które znacznie lepiej radzą sobie w ujemnych temperaturach. Ofertę takich urządzeń znajdziesz na stronie http://barbor.biz/wymiennik-przeciwpradowy-w-obudowie,156,pl.html

Wymienniki obrotowe  

Urządzenia obrotowe są stosowane nieco rzadziej w mieszkaniach - wiąże się to z wyższą ceną. Taki wymiennik najczęściej wykonany jest z gładkich aluminiowych folii, tworząc zbiory kanalików do przepływu powietrza. Proces wymiany ciepła w tego typu wymiennikach zachodzi poprzez pochłanianie temperatury wywiewanego z pomieszczenia powietrza, które przepływa przez urządzenie, nagrzewając je. Wymiennik wykonuje obrót i przez jego drugą stronę wpływa świeże powietrze, pochłaniając temperaturę z pierwszej części urządzenia.   Dużą zaletą tego rozwiązania jest sprawność wynosząca około 90%. Korzystanie z takich wymienników ciepła w domach z pewnością przyniesie wiele korzyści, które znacząco poprawią komfort naszego samopoczucia. Pozwolą w dużym stopniu zmniejszyć koszty ogrzewania, a także poprawią jakość powietrza w mieszkaniu.