Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Jak pielęgnować ogród zimą?

Jak pielęgnować ogród zimą?

Zimowy ogród nie dostarcza nam tylu wrażeń estetycznych, co ukwiecona i barwna działka w pozostałych porach roku. Nie oznacza to jednak, że nasze rośliny nie potrzebują wówczas pielęgnacji i uwagi. Zima to dla nich ciężka próba, a my musimy zapewnić im jak najlepsze warunki.

Mrozy i śnieg mogą zniszczyć to, na co pracowaliśmy latami, jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszego ogrodowego dobytku. Stąd tak ważne jest, aby rośliny na zimę okrywać, z gałęzi zrzucać śnieg i nie dopuszczać do tego, by lód skuwał nawierzchnię. Rośliny, które są naprawdę wrażliwe na niskie temperatury, musi przezimować w pomieszczeniu. Te, które pozostają w ogrodzie, musimy ochronić przed uschnięciem, jak również gniciem korzeni. Krzywda może im się dziać, jeśli nie zadbamy o właściwe wsiąkanie wody w trawnik lub powierzchnię ogrodu zaczniemy posypywać solą. Co jeszcze warto wiedzieć, by zima nie okazała się dla naszego ogrodu zabójcza? Odpowiedzi dostarczą nam specjalistyczne poradniki dotyczące pielęgnacji ogrodu. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych pozycji. 

 

„Rok w ogrodzie”, Joanna Mikołajczyk

To, w jaki sposób dbamy o ogród w poszczególnych miesiącach roku, ma oczywiście przełożenie na wszystkie funkcje, jakie pełni. Jedni kładą nacisk na warstwę estetyczną swojej działki i lubią pochwalić się kolekcją oryginalnych roślin. Dla innych ogród to zaciszne miejsce wypoczynku lub przestrzeń użytkowa, służąca uprawie warzyw. Zależnie od tego, jaką rolę przypisujemy naszemu ogrodowi, musimy pilnować harmonogramu prac, które trzeba wykonywać w jego obrębie w ciągu całego roku. „Rok w ogrodzie” jest pozycją ułatwiająca to zadanie, ponieważ zawiera kalendarz robót ogrodniczych z podziałem na pory roku i poszczególne miesiące. Książka do kupienia tu: http://livro.pl/ksiazki/poradniki/dom-i-ogrod/ogrod.html

 

„Ogród dla początkujących”, Witold Czuksanow

Swój własny ogródek posiadasz dopiero od niedawna i nie do końca wiesz, co i jak działa w świecie roślin, krzewów i drzew ogrodowych? O ile prace obejmujące ciepłą część roku wydają się całkiem przyjemne, to zima stanowi dla Ciebie wyzwanie? „Ogród dla początkujących” sprawi, że pokochasz nawet jesienno-zimowe zabiegi pielęgnacyjne. Witold Czuksanow, znana osobowość telewizyjna, w zabawny i bardzo przystępny sposób tłumaczy Czytelnikom, na czym polega uprawa ogrodu. Jest to lektura tyleż pożyteczna, co zachęcająca do posiadania własnej działki.

 

„Kalendarz ogrodniczy. Uprawa, pielęgnacja”, opracowanie zbiorowe

Jak dbać o oczko wodne na przestrzeni całego roku? Jak przygotować na zimę warzywnik i sad, a jak ogród ozdobny? Publikacja podzielona jest na kolejne etapy prac ogrodniczych, jakie musimy wykonywać, by móc cieszyć się zarówno wyglądem, jak i płodami naszej działki. Skupia się przede wszystkim na uprawie i pielęgnacji. To pozycja obowiązkowa dla każdego ogrodnika!