Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Jak zaprojektować i urządzić ogródek warzywny?

Jak zaprojektować i urządzić ogródek warzywny?

Choć czasem uprawa własnych warzyw może sprawiać nieco kłopotów, to ich fantastyczny smak rekompensuje taki wysiłek i sprawia, że warto poświęcić nieco czasu na stworzenie takiego miejsca również w naszym ogrodzie.

Oczywiście najtrudniejsze bywają początki, zwłaszcza, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z uprawą roślin. Wystarczy jednak trzymać się kilku najważniejszych zasad, a z pewnością uda nam się stworzyć wspaniały warzywnik.

Przede wszystkim musimy wyznaczyć w naszym przydomowym ogrodzie najlepsze miejsce na zasadzenie roślin. Powinno ono być dobrze nasłonecznione, z dala od wszelkiego rodzaju drzew i krzewów, które nie tylko zabierałyby naszym warzywom światło, ale także ich korzenie mogłyby im przeszkadzać w poprawnym wzroście.

Kiedy już znajdziemy miejsce idealne, czas przygotować grunt. Przede wszystkim musimy dokładnie przekopać ziemię przeznaczoną pod warzywnik, przy okazji usuwając z niej wszelkiego rodzaju śmieci i gałęzie. Warto także zadbać o jej dodatkowe użyźnienie, co można zrobić chociażby przy pomocy torfu. Tak przygotowana ziemia jest gotowa na przyjęcie nasion lub sadzonek, zatem musimy zdecydować, jakie warzywa chcemy uprawiać, a następnie zaplanować ich rozmieszczenie.

Przygotowując kolejne grządki trzeba pamiętać o pozostawieniu sobie miejsca na ścieżki, po których będziemy się poruszać pielęgnując nasze warzywa. Specjaliści zalecają także, aby grządki nie były szersze niż 120 cm, gdyż wówczas będziemy mieć do nich wygodny dostęp. Ne ma jednak sensu biegać z centymetrem, wystarczy rozsądnie ocenić, czy dana szerokość będzie dla nas odpowiednia.

 

Tomasz Kowalczyk