Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Jakość mieszanek traw

Jakość mieszanek traw

Jakość trawnika w znacznym stopniu zależy od tego jakiej jakości nasiona trawy zostaną zastosowane. Znaczenie ma również przygotowanie podłoża pod wysiew określonego rodzaju traw.

Najczęściej niewłaściwe przygotowanie podłoża sprawia, że pozostaje na nim wiele kamieni, grudek ziemi. Jeszcze większym problemem jest pozostawienie chwastów. Z tego powodu prace przy przygotowaniu gleby do wysiewu trawy powinny być przeprowadzone w sposób profesjonalny. Brak doświadczenia przy takich pracach wymaga zapoznania się z poradami ekspertów lub zatrudnienia profesjonalnych firm zajmujących się tworzeniem ogrodów.

Do przygotowania podłoża pod wysiew trawnika niezbędne jest również posiadanie odpowiednich narzędzi. Kolejnym etapem realizowania trawnika jest wysiewanie nasion traw. Bardzo ważne jest wysiewanie równomierne, gdyż nierównomierne wysiewanie traw przekłada się na rośnięcie trawy w przyszłości w postaci placów pomiędzy, którymi występować będą gołe płaty ziemi. Należy również unikać pozostawiania grubych warstwa ziemi, które będą już po wysianiu trawy przykrywać nasiona. Ekspercie wskazują, że warstwa ziemi nie powinna w tym względzie przekraczać około półtorej centymetra.

Istotny jest również wybór określonego gatunku trawy. Obecnie najczęściej stosowane są mieszanki traw. Takie mieszanki składają się z różnego rodzaju gatunków traw. Najczęściej mieszanki składają się z różnego rodzaju gatunków trwa trawnikowych. Tego rodzaju mieszanki są wybierane przede wszystkim ze względu na możliwość zapewnienie odpowiednich właściwości trawnika. Jednak bardzo ważne jest, by wybierać odpowiednie mieszanki, czyli takie, które składają się chociaż z trzech gatunków nasion traw. Ma to znaczenie ze względu na estetyczne cechy, które będzie miała trawnik i trawa po wyrośnięciu.

Różne rodzaje traw będą miały zawsze inne barwę, tempo wzrostu, wytrzymałość na działanie czynników pogodowych. Z tego powodu mieszanki traw muszą być odpowiednio przygotowana przez profesjonalistów. Jednocześnie wskazuje się, że trawniki nie powinny być zakładane z jednego gatunku nasion. Problemem w takim przypadku jest to, że trawnik nie będzie posiadał wszystkich pożądanych cech, co może przekładać się na to, że trawa będzie znacznie szybciej ulegała zniszczeniu. Skład mieszanki powinien być zawsze dopasowywane do gleby, na której ma być siana trwa oraz do warunków klimatycznych, co wymaga zapoznania się z informacjami o najlepszych mieszankach.
 

Artykuł przygotowany dzięki pomocy Centrali Nasiennej Pietrzak (www.cnpietrzak.pl)