Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Kąpielisko w ogrodzie - jaki basen wybrać i jak o niego dbać?

Kąpielisko w ogrodzie - jaki basen wybrać i jak o niego dbać?

Nie ma nic przyjemniejszego w upalne letnie dni od relaksu w basenie pełnym wody. Teraz niemal każdy może mieć własny basen w ogrodzie nawet w 30 minut. Czym różnią się poszczególne typy basenów ogrodowych? Jakie są ich ceny? Wszystko na temat rozkładanych basenów ogrodowych!

Do niedawna niewiele osób mogło sobie pozwolić na posiadanie własnego basenu w ogrodzie. Był to rzadki luksus, konieczne były również pozwolenia na budowę, nie mówiąc już o demolce w ogrodzie. Perspektywa placu budowy w ogrodzie skutecznie zniechęca nawet największych zwolenników.

Kilka lat temu szturmem na rynek weszły baseny rozporowe i stelażowe. Firmy Intex i Bestway, które specjalizują się w ich produkcji, zaczęły wypuszczać coraz większe modele. Obecnie możemy mieć w ogrodzie  basen o wysokości 132 cm i pojemności 30 tys. litrów w  około 2 godziny. Czym charakteryzują się poszczególne typy basenów?

 

Baseny rozporowe

Są to najprostsze do rozłożenia baseny. Ich wspólną cechą jest dmuchany kołnierz, który zapobiega wychlapywaniu się wody, a jednocześnie jest wygodnym oparciem. Baseny wykonane są z trójwarstwowej folii PCV, wzmacnianej siatką poliestrową. Wypełnia się je w około 80% wodą. Ze względu na kołnierz i ogólną budowę basenu średnica lustra wody jest o około 20% mniejsza niż wymiar przy podstawie.

 

Czas rozstawiania: 10-30 minut

Maksymalna wysokość: około 120 cm

Pojemność: od około 2000 l do około 17000 l

Ceny: od 119 do 1500 zł

 

                                       

 

Baseny stelażowe

Ten typ basenu sprawdzi się u osób, którym zależy na dużej powierzchni kąpielowej. Basen rozkłada się na specjalnych stelażach ze stalowych rur, dzięki czemu jest on solidniejszy i wytrzymuje większy opór niż baseny rozporowe. Rozkłada się go nieco dłużej i wymaga on wypoziomowanego podłoża, najlepiej utwardzonego. Basen stelażowy wypełnia się wodą w około 90%. Wykonany jest z trójwarstwowej folii PVC wzmocnionej siatką, a wnętrze basenu zazwyczaj imituje mozaikę z kafelków.

 

Czas rozstawiania: 30-120 minut

Maksymalna wysokość: około 132 cm

Pojemność: od około 1700 l do około 30000 l

Ceny: od 229 do 3500 zł

 

Baseny stalowe

Rzadziej spotykane, znacznie mniej popularne baseny ogrodowe. Wyglądają bardzo nowocześnie, ściany są w całości złożone ze stali, zabezpieczonej przed korozją. Są droższe od rozporowych i stelażowych basenów w tym samym rozmiarze, ale za to bardzo wygodne w użytkowaniu. Trudniej się je rozkłada. Basen wypełnia się w 90% wodą. Z niektórych basenów stalowych można korzystać cały rok.

Czas rozstawiania: około 120 minut

Maksymalna wysokość: około 132 cm

Pojemność: od około 8500 l do około 50000 l

Ceny: od 1000 do 14000 zł

 

Po zakupieniu basenu należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym rozłożymy basen. Powierzchnia powinna być płaska i wyścielona matą zabezpieczającą.  Pod większe baseny konieczne jest odpowiednie utwardzenie gruntu. Alternatywą dla maty może być styropian. Jak przygotować podłoże?

 

Piasek

Jedną z najlepszych i najwygodniejszych opcji podłoża pod basen jest piasek. Jednak przygotowanie gruntu w ten sposób wymaga pracy - konieczne jest wybranie ziemi na głębokość 25-40 centymetrów. Po wypoziomowaniu terenu wypełniamy powstały dół drobnym piaskiem. Należy pamiętać, aby przygotować powierzchnię o nieco większej powierzchni, tak aby po rozłożeniu basenu z każdej strony zostało dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów.

 

Kostka brukowa

Kostka również wymaga wykopania dołu na odpowiednią głębokość. Należy zwrócić uwagę na to, aby była dobrze osadzona. Najlepiej nie rozkładać basenu na świeżo ułożonym gruncie - pod wpływem ciężaru kostka zacznie “pracować” i zachodzi ryzyko, że ostre kanty uszkodzą dno.

 

Beton

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych opcji, ta również wymaga ingerencji i pewnego nakładu pracy. Betonowa płyta prezentuje się nieco gorzej niż kostka brukowa, jednak doskonale sprawdza się pod duże baseny, których ceny zaczynają się od 1000 złotych.

 

Styropian

To bardzo ekonomiczne rozwiązanie - sprawdzi się pod baseny o pojemności od 2000 do 15000 litrów. Należy na równym, wypoziomowanym terenie rozłożyć folię, następnie umieścić na niej styropian o grubości około 10 cm. Po ułożeniu styropianu wierzch należy zabezpieczyć matą. Styropian będzie również stanowił warstwę izolującą przed wychładzaniem się wody.

 

Mata

Pod małe baseny nie trzeba utwardzać terenu - wystarczy mata pod basen, która zazwyczaj jest w zestawie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby teren był równy, a podłoże wyczyszczone z kamieni czy innych ostrych elementów. Odradza się rozkładania basenu bezpośrednio na trawniku. Po złożeniu pozostanie goła ziemia, która nie będzie ozdobą ogrodu. Dlatego wiele osób decyduje się na utwardzenie terenu przy pomocy kostki brukowej.

 

Jak dbać o czystość wody?

W zestawie z basenem mamy zazwyczaj pompę oraz podstawowe środki chemiczne. Pompę należy zamontować  już podczas rozkładania basenu. Ważne, aby już po zapełnieniu basenu wodą zastosować chlor; w przeciwnym wypadku w ciągu kilku dni rozwiną się glony i drobnoustroje i bardzo trudno będzie przywrócić wodzie świeżość. Należy również regularnie sprawdzać i regulować pH wody. Kluczem do sukcesu jest pompa z odpowiednią przepustowością wody. Należy ją dobrać do wielkości basenu. Samo pompowanie da znikome skutki, jeśli wewnątrz pompy nie będzie chloru oraz czystego filtru.