Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Mocna kawa, wschód słońca, drewniany taras...

Mocna kawa, wschód słońca, drewniany taras...

Spędzanie letnich wieczorów na tarasie to niesamowita przyjemność. Jeśli jeszcze do tego jest zadaszony, możemy nawet w czasie deszczu wylegiwać się na hamaku, zjadać kiełbaski z grilla, zrobić dziecku kącik do zabawy. Jednak charakter i jakość wykonania takiego tarasu nie pozostaje bez znaczenia.

Zalety tarasu z drewna

Według architektów, ja i doświadczonych użytkowników taras drewniany często jest najrozsądniejszym i optymalnym rozwiązaniem. Ma duże walory estetyczne, znakomicie komponuje się z drewnianym wykończeniem wiejskiego domku, z roślinami ogrodowymi, piaskiem dookoła trawników czy dużymi donicami tarasowymi z kwiatami. W upalne dni deski tarasowe nie poparzą nam stóp, dziecko nie potłucze się dotkliwie, gdy się na nim wywróci, bo drewno ma strukturę sprężystą i świetnie amortyzuje. Dlatego, jeśli planujemy budowę tarasu albo przebudowę starego, wykończonego płytkami ceramicznymi albo płytami chodnikowymi lub kostką brukową, warto wybrać deskę tarasową. 

Jakie drewno wybrać?

Trzeba jednak pamiętać, że każdy taras narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz, słonce, dlatego trzeba, a właściwie warto zainwestować w drewno egzotyczne. Jest ono trwałe, bardzo twarde, ma wysoką odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Jego zaletą także jest wygląd.

Drewno egzotyczne, którym można również wykonać elewację domku i łazienkę, ma ciekawe odcienie: od jasnego, przez czerwienie, po ciemny brąz czy czerń, a pokryte olejem przez długi czas ma bardzo nasycony kolor. Najbardziej znanym drewnem egzotycznym i do niedawna najczęściej wybieranym jest teak. Pięknie się starzeje i jest niezwykle trwałe, jednak coraz większą popularność zyskują także inne gatunki, dostępne w ofercie firmy Idea Garden (http://www.ideagarden.pl): bangkirai, garapa, massaranduba, badi, ipe lapacho, cumaru, tigerwood, sucupira, itauba, jatoba. Warto zapoznać się z ich wyglądem, bo każde drewno ma inny odcień i trafia w inne gusta klientów. Aby uniknąć błędów konstrukcyjnych oraz zniszczenia materiału, najlepiej do budowy tarasu wynająć profesjonalną firmę. Pamiętajmy, że to inwestycja na długie lata i nie warto na niej oszczędzać.