Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Nowoczesne meble ogrodowe — jakie wybrać?

Nowoczesne meble ogrodowe — jakie wybrać?

Pogodne letnie dni stają się o wiele piękniejsze, gdy spędzamy je nie w dusznych i zakurzonych pomieszczeniach, lecz w ogrodzie. Dlatego warto zatroszczyć się nie tylko o swoje cztery kąty, ale i o ten niewielki skrawek natury, który mamy na wyciągnięcie ręki. W jakie meble go wyposażyć?

W wyborze mebli ogrodowych, jak w każdym zresztą wyborze konsumenckim, dużą rolę odgrywają indywidualne preferencje i upodobania. To one decydują o kształcie, kolorze, a także ogólnym wyglądzie nabytych sprzętów. Warto jednak brać pod uwagę nie tylko własne predylekcje, lecz również jakość i trwałość poszczególnych mebli, na które to cechy olbrzymi wpływ ma rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane. Najtrwalsze i najodporniejsze na oddziaływanie czynników atmosferycznych okazują się meble z drewna.

 

Jakie rodzaje drewna?

Do wyrobu mebli stosuje się drewno krajowe, które jest znacznie tańsze, ale i zarazem, proporcjonalnie do różnicy cenowej, mniej wytrzymałe, oraz egzotyczne, które jest trwalsze i droższe. Jeśli chodzi o rodzime gatunki drzew, najczęściej wykorzystuje się w produkcji sosnę, świerk, dąb, grab oraz buk (ze względu na ich jakość oraz walory estetyczne). Nie należy jednak mylnie przypuszczać, że nawet najbardziej solidne meble, pozostawione same sobie, będą nam służyły przez wiele lat i zachowają swój atrakcyjny wygląd. Drewno wymaga pielęgnacji, w przeciwnym razie znacznie szybciej niszczeje i matowieje. Można je zabezpieczyć przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych poprzez stosowanie impregnatów, nanoszenie na jego powierzchnię olei, lakierów lub farb. Zresztą gotowe meble są już zazwyczaj pokryte jakąś substancją, która ma na celu zabezpieczenie ich przed ujemnymi wpływami atmosferycznymi. Najlepiej jest kupować meble impregnowane, gdyż impregnaty nasączają drewno najskuteczniej i najsilniej je chronią. Meble pokryte lakierem stwarzają tę niedogodność, że po kilku latach wymagają usunięcia starej warstwy lakieru, która z upływem czasu pęka i kruszy się, a następnie położenia nowej. Nieco inaczej ma się sprawa z meblami wykonanymi z drewna egzotycznego (np. z takich gatunków jak ipe, teak, bangkirai, acajou czy wenge) — drewno takie zawiera naturalne substancje oleiste, które chronią je przed szkodliwymi następstwami zmian temperatury oraz ekspozycji na wilgoć.

 

Co powinno znaleźć się w ogrodzie?

W każdym ogrodzie powinien się znaleźć mniejszy bądź większy stół, przy którym będzie można zasiąść z całą rodziną i wspólnie spożywać na świeżym powietrzu posiłki, nieodłączne od stołu krzesła, a także... ławki ogrodowe. Dodadzą one niewątpliwie uroku naszemu zielonemu zakątkowi i uprzyjemnią pobyt w ogrodzie nie tylko nam, ale również naszym gościom. Ławka okaże swoją użyteczność zwłaszcza wówczas, gdy zechcemy rozpalić w ogrodzie ognisko czy też zaprosić większą liczbę osób na grilla. Możemy też zaopatrzyć swój zakątek w huśtawki — zarówno takie dla dzieci, jak i dla kilku osób. Nie jest tajemnicą, że długie rozmowy pod wieczornym rozgwieżdżonym niebem najprzyjemniej odbywa się właśnie na takich huśtawkach.