Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Oryginalne pomysły na aranżację małego ogrodu

Oryginalne pomysły na aranżację małego ogrodu

Mały ogród jest jak małe mieszkanie. Jego aranżacja powinna być bardzo dobrze przemyślana, a utrzymanie realizowane z żelazną konsekwencją. W małym ogrodzie – dosłownie – nie ma miejsca na błędy. Ale, wbrew pozorom, jest na kreatywność.

Projektując duży ogród, możemy w pełni oddać się fantazji. Nie wszystko musi w nim idealnie do siebie pasować – rozległa przestrzeń wybaczy nam stylistyczny miszmasz. Odrobina estetycznego chaosu może jej nawet wyjść na dobre. Co innego, gdy mowa o niewielkim skrawku zieleni. Tu każde niedociągnięcie widać jak na dłoni. Aranżacja skromnej działki nie musi być jednak nudna i schematyczna.

 

Architektura i rozplanowanie

W urządzaniu małego ogródka pomoże nam zaadaptowanie kilku zasad, którymi należy kierować się również podczas aranżacji niewielkiego mieszkania. Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o konieczności zachowania umiaru. Zbyt dużo elementów ozdobnych i mnogość roślin to zabójstwo dla małego ogrodu. Podobnie nagromadzenie mebli i bibelotów w małym lokum sprzyja jedynie ciasnocie. W niewielkim ogrodzie najwięcej miejsca należy się trawnikowi, a rośliny, dekoracje oraz przedmioty użytkowe powinniśmy ograniczyć do minimum i bardzo rozsądnie zaplanować ich rozmieszczenie. Książki oraz poradniki na temat pielęgnacji domu i ogrodu sugerują, aby mały ogród dzielić na strefy, co również sprawdza się podczas urządzania kawalerek czy niedużych lokali typu studio. W ogrodzie będzie to obowiązkowo strefa wypoczynkowa, a ponadto możemy wydzielić strefę do grillowania, miejsce zabaw dla dzieci czy skrawek, który poświęcimy na uprawę ziół. Granice między nimi najlepiej wytyczyć za pomocą niskich, kamiennych murków lub ścieżek, które dodatkowo powiększą przestrzeń optycznie. Zamiast betonową kostką, wyłóżmy je jednak elementami drewnianymi lub klinkierem – to rzadziej spotykane, ale z pewnością atrakcyjniejsze rozwiązanie.

Weźmy pod uwagę, że na niedużej działce nie umieścimy wszystkich elementów typowych dla estetyki ogrodowej. Altana, pergola, a do tego oczko wodne i huśtawka to naprawdę za dużo. Zamiast oczka możemy zamontować źródełko, a standardową huśtawkę zamienić na kilka huśtawek typu kokon lub zawiesić hamak.

 

Rośliny do małego ogródka

Podstawą każdego ogrodu, niezależnie od jego metrażu, są oczywiście rośliny. Jakie zaszkodzą, a jakie pomogą małemu ogródkowi?

Roślinność na niedużej działce komponujemy tak, aby nie zabierała nam zbyt wiele przestrzeni i nie zakłócała proporcji. Dobry wybór to niewysokie byliny, krzewinki i nieduże drzewka. Strzałem w dziesiątkę będzie założenie rabatek z roślin drobnolistnych, dających dużo kwiatów o niewielkich rozmiarach. Jeśli zaś wyjątkowo upodobaliśmy sobie roślinę, która standardowo zajmuje dużo miejsca, warto rozejrzeć się za jej wersją miniaturową. Oryginalnie prezentuje się chociażby drzewko bonsai. W niedużym ogrodzie znaczną część roślinności powinny ponadto stanowić gatunki długoletnie i zimozielone.

Z kolei jako ogrodzenie świetnie w takich warunkach sprawdzi się pnącze. Stworzymy dzięki niemu ciekawy, zielony parawan, odseparowujący nas od sąsiadów lub ulicy. To o wiele lepszy pomysł niż stawianie topornych konstrukcji lub sadzenie szpaleru drzew, które zabiorą nam cenne miejsce.