Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Pomysł na ogród: trawy ozdobne

Pomysł na ogród: trawy ozdobne

Ogromną popularnością wśród właścicieli ogrodów cieszą się w ostatnich latach trawy ozdobne, które posiadają mnóstwo, do tej pory niedocenianych, zalet. Na szczęście obecnie coraz częściej zauważamy ich piękno.

Oprócz tego, że trawy ozdobne są niezwykle urokliwe i wspaniale przyozdabiają ogrody, są one również mało wymagające jeśli chodzi o ich pielęgnację i co bardzo ważne - są wielosezonowe, więc niektórymi z nich można się cieszyć także zimą. Aby uzyskać świetny efekt, musimy się jednak dobrze zastanowić, które z licznych dostępnych gatunków wybrać. Powinny one bowiem wkomponować się w styl naszego ogrodu tak, aby doskonale spełniały swoją rolę dekoracyjną.

Dzisiaj wybór rodzajów traw ozdobnych jest naprawdę szeroki, dlatego przed pójściem do sklepu ogrodniczego warto określić, jaki efekt chcemy uzyskać. Musimy zdecydować, czy szukamy traw wysokich, które będą dominowały nad pozostałymi roślinami, czy może chcemy zapełnić jakieś luki w naszym ogrodzie, na przykład przy pomocy traw, które są niskie i gęste.

Duże znaczenie ma także charakter naszego ogrodu. Jeśli przykładowo zaprojektowany przez nas ogród ma przypominać swoim wyglądem las, warto zapytać w sklepie o trawy okrywowe, które mogą być świetnym towarzystwem dla paproci. Natomiast w przypadku ogródków skalnych musimy poszukać takich traw ozdobnych, które najlepiej wypełniają szczeliny i wpasują się w niską roślinność. Mogą to być chociażby turzyce lub kostrzewy.

Należy także pamiętać, że trawy lubią dobrze nasłonecznione miejsca, choć jak w przypadku wszystkich rodzajów roślin, istnieją także gatunki, dla których dobre są stanowiska zacienione.

Joanna Dębska