Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Rodzaje glebogryzarek. Jaki wybrać właściwą do swojego ogrodu?

Rodzaje glebogryzarek. Jaki wybrać właściwą do swojego ogrodu?

Podstawą pięknego ogrodu jest żyzna ziemia. Jeśli odpowiednio ją spulchnimy i napowietrzymy, będzie przyjazna dla roślin. W ten sposób zapewnimy sobie gęsty, zielony trawnik i zdrowe krzewy oraz kwiaty.

Na szczęście nie musimy użyźniać gruntu za pomocą motyk i szpadli. Producenci narzędzi ogrodniczych przychodzą nam z pomocą w postaci glebogryzarek. Co to za urządzenia i jakie mają właściwości? W tym tekście podpowiadamy, który rodzaj warto wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Glebogryzarka elektryczna czy spalinowa?

Głównym dylematem podczas wyboru glebogryzarki jest decyzja, czy wybrać model elektryczny, czy spalinowy. Ten pierwszy dedykowany jest mniejszym ogrodom, gdzie kabel nie będzie znacznym ograniczeniem. Takie urządzenie pracuje również ciszej i nie produkuje nieprzyjemnych spalin. Okaże się więc przydatne na działkach, wokół których nie brakuje sąsiadów. Minusem glebogryzarki elektrycznej jest natomiast mniejsza moc silnika.

Dlatego na potrzeby większych ogrodów, gdzie ziemi do spulchnienia jest po prostu więcej, niezbędna będzie glebogryzarka spalinowa. Jest bardziej wydajnym urządzeniem i nie ogranicza jej zasięg kabla. Ceną za te zalety jest droższa eksploatacja oraz produkcja spalin – sprzęt nie nada się więc do ekologicznych upraw. Taki model pracuje głośniej i może przeszkadzać sąsiadom. Dużo lepiej sprawdzi się na rozległych działkach, poza miastami i przedmieściami.

Zobacz kompletny poradnik na: wasserman.eu

Głębokość i szerokość pracy

Aby glebogryzarka odpowiednio wywiązywała się ze swoich zadań, konieczne jest właściwe ustawienie szerokości i głębokości jej pracy. Elastyczną regulację umożliwią bardziej zaawansowane modele, cechujące się wielozadaniowością. Urządzenia o małej szerokości sprawdzą się w mniejszych ogrodach, gdzie liczy się zwrotność i docieranie w trudno dostępne miejsca. Na dużych działkach przyda się natomiast sprzęt, który „za jednym razem” pozwoli użyźnić jak największy obszar.

Im głębiej dociera glebogryzarka, tym większym roślinom jest dedykowana. Najpłytsze modele pozwolą nam przygotować glebę pod trawnik czy grządki. Te głębsze użyźnią grunt pod uprawy o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym.

Glebogryzarka dostosowana do potrzeb

Wybierając glebogryzarkę do swojego ogrodu czy sadu, trzeba przede wszystkim dostosować ją do własnych potrzeb. Niektórzy docenią lżejsze i bardziej zwrotne modele, inni będą oczekiwać stabilności i większej mocy silnika. Rynek oferuje urządzenia przeznaczone do każdego ogrodu i pod każdą uprawę.