Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Rośliny egzotyczne w ogrodzie

Rośliny egzotyczne w ogrodzie

Rośliny egzotyczne mogą być ciekawym akcentem w ogrodzie. Nie wszystkie jednak gatunki mają szanse na przetrwanie w naszym klimacie.

Rośliny pochodzące z krajów tropikalnych charakteryzują się przede wszystkim niezwykłą bujnością, której próżno szukalibyśmy w rodzimych lasach i parkach. Wiele egzotycznych gatunków nie ma szans na przetrwanie w naszym klimacie, ale część z nich można z powodzeniem hodować w warunkach ogrodowych.

 

Jakie gatunki można uprawiać w ogrodzie?

Niektóre gatunki roślin egzotycznych mogą z powodzeniem rozwijać się w naszym klimacie, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią ochronę. Do takich gatunków należą między innymi agawa, palma mrozoodporna, bambus, kaktus gruntowy czy eukaliptus. Jakkolwiek może się to wydawać nieprawdopodobne, to jak najbardziej możliwe jest również posadzenie pomarańczy i bananów, choć o te gatunki trzeba szczególnie dbać.

Najbardziej malowniczą rośliną spośród wyżej wymienionych jest eukaliptus, pochodzący z Australii i Tasmanii. Te drzewa nigdy nie tracą liści, w porywach osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Wydzielają intensywną, przyjemną woń, a także są źródłem tak cenionego w przemyśle olejku eukaliptusowego. Korony eukaliptusów są rozłożyste, a gałęzie misternie poskręcane. Liście mają owalny kształt, pokrywa je barwny nalot.

 

Ogrody orientalne

Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym mogą być też rośliny orientalne. Można je uprawiać w europejskich warunkach klimatycznych, pamiętając jednak, że na czas późnej jesieni i zimy należy zadbać o ich należytą ochronę przed ujemną temperaturą oraz śniegiem. Cechą charakterystyczną japońskich ogrodów jest prostota. Dużą rolę odgrywa też odpowiednie usytuowanie poszczególnych roślin, zgodne z zasadami feng shui. Japończycy przy aranżacji ogrodów wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu, ze względów praktycznych usypują też żwirowe ścieżki, którymi łatwiej jest się przemieszczać między rabatami. Oprócz tego zakładają stawy lub budują fontanny, gdzie umieszcza się duże ozdobne kamienie.

 

Jakkolwiek rośliny egzotyczne wymagają dużej dbałości w europejskich warunkach klimatycznych, to jednak stanowią na tyle atrakcyjny element dekoracyjny, że cieszą się dużą popularnością wśród osób hobbystycznie zajmujących się ogrodem. Wystarczy zapewnić im odpowiednią ochronę, by mogły rosnąć i cieszyć oko.