Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Róże – gatunki, sadzenie, pielęgnacja

Róże – gatunki, sadzenie, pielęgnacja

To uznane na całym świecie, przez wielu uważane za najpiękniejsze, kwiaty. Występują w wielu odmianach, znajdziemy też tyle samo instrukcji, co do ich pielęgnacji.

Wśród rodzajów róż wyróżniamy tysiące gatunków i odmian. Zróżnicowanie krzewów róży jest wielkie - dzielą się  na doniczkowe, pnące i ogrodowe, a także pienne, herbaciane, parkowe - można by wymieniać bez końca. Krzew róży, oprócz tego, jak pięknie się prezentuje, zawiera liczne substancje zdrowotne, a także upiększające.

Z uwagi na różnorodność, nie sposób ująć ogólnie zasad pielęgnacji tych roślin. Wiadomo jednak, co dobrze wpływa na ich wzrost i kwitnienie:

1. Róże lubią gleby czyste i nawożone. Najlepiej w tym celu sprawdza się kora, którą ściółkujemy glebę.

2. Najlepszym okresem do sadzenia róży jest jesień.

3. Krzewy nawozimy substancjami mineralnymi, wieloskładnikowymi, i robimy to tylko do połowy lipca.

4. Podczas podlewania róż należy unikać moczenia kwiatów i liści – podlewamy tylko od dołu, co 4 dni, dużą ilością wody.


Najpopularniejszą odmianą są długowieczne róże rabatowe. Odmiana ta jest mrozoodporna, a odpowiednio zabezpieczona, przetrwa zimę, by na wiosnę odrodzić się na nowo. W tym celu należy usypać kopczyk, który osłoni od mrozu korzenie i dolną część pędów naszej róży. Gdy mrozy zaczną ustępować, kopczyk likwidujemy i możemy przystąpić do przycinania krzewu.

Przycinanie gałęzi róży ma na celu wzmocnienie rośliny oraz dodanie walorów estetycznych. Dla takiego efektu, obcinamy wszystkie dzikie pędy, a na jednej gałęzi pozostawiamy do pięciu pąków.

Pielęgnacja krzewów róży wiąże się ze sporą ilością pracy, jednak wielu to nie przeraża i chętnie sadzą je w swoich ogrodach. Praca, którą włożymy w sadzenie, przycinanie, podlewanie i nawożenie, skutkować będzie pięknem kwiatostanów, które upiększą nasz ogród oraz będą wzbudzać zachwyt gości.

 

Andrzej Królak