Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Samodzielne planowanie ogrodu

Samodzielne planowanie ogrodu

Uprawianie ogrodu to zajęcie niezwykle przyjemne i mające znaczenie terapeutyczne. Niektórzy uważają je również za sztukę. Jak urządzić ogród, by stał się prawdziwym dziełem sztuki? Wbrew pozorom nie jest to zadanie zbyt trudne.

Urządzanie ogrodu, podobnie jak wszelkiego rodzaju inne prace, rozpoczyna się od dokładnego rozplanowania wszystkiego, co w naszym wymarzonym ogrodzie chcemy uzyskać. Staranne planowanie powinno dotyczyć każdego aspektu założenia ogrodu, od wytyczenia ścieżek i miejsc posadzenia określonych roślin, aż po ewentualne dekoracje w rodzaju oświetlenia. Dobrze przemyślany plan jest podstawą do stworzenia pięknego miejsca, w którym będziemy czuli się po prostu dobrze. W dzisiejszych czasach bez większego trudu można zrobić w miarę profesjonalny projekt własnymi siłami, na przykład za pomocą darmowych programów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Poznanie zasad ich obsługi nie wymaga dużej ilości czasu, satysfakcja płynąca z samodzielnego wykonania projektu może być naprawdę spora.

 

W procesie planowania ważne są, co oczywiste, wszystkie elementy przyszłego ogrodu. Tak jednak jesteśmy skonstruowani, że w rzeczywistości mamy tendencję do skupiania się przede wszystkim na roślinach, jakie będą obecne w ogrodzie. Ile roślin istnieje na świecie tyle również i własnych pomysłów na to, jak można je razem połączyć, zarówno pod względem wyglądu jak i innych cech, na przykład związanych z porą kwitnienia.

 

Poza roślinami ogród tworzyć może wiele innych elementów. Ścieżki mogą być wykonane z różnego rodzaju kamienia lub drewnianych płytek. Pamiętać przy tym należy, że drewno jest znacznie mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych, znacznie łatwiej koroduje również w zetknięciu się z glebą. Kamień w tym wypadku będzie znacznie lepszym, właśnie z uwagi na jego większą trwałość. Wykonane z kamienia ścieżki na pewno będą znacznie dłużej służyć. Podobnie zresztą jest w przypadku innych elementów wystroju ogrodu. Kamienne ławki nie należą do najwygodniejszych, ale cała reszta z powodzeniem może zostać wykonana z kamienia. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się bezpośrednio do producenta. Obecnie wiele wydobywców kamieni oferuje swoje produkty również odbiorcom indywidualnym. Kopalnia piaskowca lub granitu z całą pewnością będzie dobrym miejscem na tego rodzaju zakupy.

 

Wykonanie dobrego planu przyszłego ogrodu nie jest zadaniem szczególnie trudnym, zwłaszcza kiedy jest to zrobione za pomocą programów komputerowych. Niewątpliwie satysfakcja płynąca z samodzielnego ukończenia całej pracy będzie ogromna.  

Zobacz też: