Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Wybieramy idealny parasol do ogrodu – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Wybieramy idealny parasol do ogrodu – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Parasole ogrodowe to podstawowe akcesoria, które goszczą nie tylko w naszych ogrodach, ale coraz częściej pojawiają się także na tarasach i balkonach. W upalne dni pozwalają nam na odpoczynek w ich cieniu, umożliwiają zjedzenie posiłku na świeżym powietrzu oraz chronią naszą skórę przed słońcem.

Parasole ogrodowe występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu możemy dopasować ich wielkość do naszych potrzeb oraz ilości dostępnego miejsca. Jakie rodzaje parasolów warto wybrać do swojego kącika wypoczynkowego na świeżym powietrzu i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Parasole ogrodowe i ich rozmiary

Parasole ogrodowe kupić możemy w kilku rozmiarach, począwszy od niewielkich akcesoriów przeznaczonych na mały balkon i taras, a kończąc na dużych konstrukcjach, do których należy np. parasol na wysięgniku.

Wybierając parasol, powinniśmy w pierwszej kolejności porównać jego rozmiar do ilości wolnego miejsca, jakim dysponujemy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli parasol znajdzie się na balkonie, na tarasie lub w innym miejscu o ograniczonej przestrzeni. Aby był on bowiem wygodny w codziennym użytkowaniu i właściwie spełnił swoją funkcję, nie może zahaczać o ściany. Powinien także dobrze osłaniać przed słońcem stojące w jego cieniu meble ogrodowe.

Parasol na wysięgniku czy tradycyjny?

Warto więc przed zakupem wymierzyć mniej więcej, jakiego rozmiaru parasola potrzebujemy i na tej podstawie dobrać średnicę jego czaszy. Praktycznym dodatkiem, który znajdziemy w niektórych modelach parasoli ogrodowych, jest także regulacja wysokości.

Na mały lub średni taras i balkon najlepszym wyborem będą tradycyjne parasole ogrodowe, z kolei na duże patio lub do ogrodu, gdzie nie ogranicza nas wolna przestrzeń, warto zdecydować się na znacznie większy parasol na wysięgniku. Jego zaletą jest przede wszystkim jego duży rozmiar: pod czaszą parasola na wysięgniku zmieści się bowiem nawet bardzo duży komplet mebli ogrodowych.

Parasol na wysięgniku jest także bardzo stabilny, posiada regulację wysokości oraz kąta nachylenia jego czaszy, dzięki czemu możemy ustawić go w optymalnej dla nas pozycji. Parasole na wysięgniku są, co prawda, droższe w zakupie, ale kupując je inwestujemy w solidne akcesoria, które posłużą nam przez długi czas.

Jakość i stabilność parasola

Kiedy już zdecydowaliśmy, czy kupimy tradycyjny parasol ogrodowy, czy też może wybraliśmy duży parasol na wysięgniku, pora zacząć rozglądać się za odpowiednim modelem. Dobry parasol do ogrodu powinien być przede wszystkim wykonany z solidnych i trwałych materiałów. Musi być także odporny na wilgoć, opady atmosferyczne oraz charakteryzować się dużą stabilnością.

Jakość wykonania ma szczególne znaczenie w przypadku dużych konstrukcji, kupując parasol na wysięgniku w TwojPasaz.pl warto więc zawsze sprawdzić, z jakich materiałów został on wykonany oraz ocenić stabilność jego konstrukcji. Ma to bowiem ogromne znaczenie zarówno dla komfortu użytkowania parasola, jak i dla naszego bezpieczeństwa.