Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Ogród  »  Zakładanie i pielęgnacja żywopłotu: porady

Zakładanie i pielęgnacja żywopłotu: porady

Nie ma lepszej formy odgrodzenia się od sąsiadów, jak właśnie żywopłotem. Ta naturalna ściana wymaga pielęgnacji, ale efekt końcowy jest wart tej pracy. Oto kilka porad, od czego zacząć.

Żywopłot to nie tylko ucieczka od wścibskich spojrzeń sąsiadów, ale i doskonała ochrona przed kurzem z pobliskiej ulicy i podmuchami wiatru. Na początku warto zadać sobie pytanie, jakiego żywopłotu oczekujemy - czy ma być wysoki i stanowić rodzaj ściany, czy może niski do ogrodzenia rabatek kwiatowych. Wybór odpowiedniego krzewu to kluczowa sprawa w perspektywie ilości prac pielęgnacyjnych, jakich będziemy musieli regularnie dokonywać. Wysoki żywopłot wiąże się także z rozrostem wszerz, a więc należy przygotować odpowiednią ilość miejsca.

Najczęściej wybieranym, bo rosnącym najszybciej, krzewem jest Liguster. Ta odmiana nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego jest dość popularna w miejskich obszarach. Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii już na początku hodowli, a mianowicie o pierwszym przycięciu, na wysokości 20 cm od ziemi. Bez tego nasz żywopłot nigdy nie będzie odpowiednio gęsty. Ten gatunek przycinamy dwa razy do roku, wymaga to jednak nie lada pracy, jak i specjalnych narzędzi. Dla osób, które nie dysponują wystarczająca ilością wolnego czasu, radzimy wybrać żywopłot o pokroju naturalnym. Ten nie wymaga przycinania.

Innym gatunkiem krzewu wartym polecenia jest bukszpan. To krzew z rodziny zimozielonych i w przeciwieństwie do wspomnianego, sezonowego Ligustera, jest bardziej odporny na mrozy. Bukszpan lubi miejsca osłonięte od wiatru z podłożem wilgotnym, najlepiej zacienione, gdyż palące promienie słońca nie wpływają dobrze na jego małe, owalne liście. Jego wysokość nie przekracza 1 metra, więc należy do odmian karłowatych. Trzy razy w roku krzew nawozimy kompostem z mączką kostną, natomiast, co ciekawe, podlewamy go nawet zimą - oczywiście w okresie, kiedy ziemia zaczyna już odmarzać. Podczas wielkich mrozów zaleca się owinięcie krzewu agrowłókniną.

 

Andrzej Królak