Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Alarmy przeciwpożarowe

Alarmy przeciwpożarowe

Każdego roku, szacunkowo, w wyniku pożarów domu, życie traci ponad 2,5 tysiąca ludzi. Sukcesywnie ta liczba spada, z uwagi na stopniowe dostosowanie wymogów bezpieczeństwa, jednak wciąż jest o wiele za duża. Na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zabezpieczania dobytku?

Najważniejsza jest prewencja

Kiedy dochodzi do pożaru domu czy mieszkania heroizm nie zaczyna się w momencie dojazdu strażaków, a zaczyna się w Tobie. Czytając poniższy tekst, miej z tyłu głowy myśl, że strach przed potencjalnym zagrożeniem to za mało. Przeczytanie poniższych wskazówek i późniejsza bezczynność jest wyrazem ignorancji, przede wszystkim wobec Twojej najbliższej rodziny. Alarmy przeciwpożarowe są numerem jeden wśród zabezpieczeń ogniowych. Dwie trzecie wszystkich śmiertelnych wypadków związane są z domami niezabezpieczonymi alarmem. Alarmy przeciwpożarowe wydają się być, w skali domu, czymś bardzo małym i łatwo je przeoczyć, ale są prawdopodobnie najważniejszymi elementami sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo. Wykorzystanie poniższych wskazówek drastycznie zmniejszy szanse na śmiertelny pożar w Twoim domu:

 

Rodzaje alarmów przeciwpożarowych

Oprócz wyposażenia domu w urządzenia alarmujące, warto zapewnić system skutecznego oddymiania. Wybierając zarówno alarmy, jak i klapy dymowe producent powinien zapewniać bezpieczeństwo gwarantowane certyfikatem jakości. Istnieją dwa rodzaje alarmów: optyczny (lepszy w wykrywaniu pożarów "płonących") i fotoelektryczny (lepszy w wykrywaniu pożarów "tlących się"). Opcja numer jeden jest najczęstsza w użyciu, ponieważ jest tańsza i może wykryć niewielkie ilości dymu. Najbezpieczniejszy z pewnością będzie zakup alarmu z dwoma czujnikami, wykorzystujący obie technologie. Alarmy tego typu powinny być zainstalowane przede wszystkim w każdej sypialni oraz poza częścią sypialną. Upewnij się również, że na każdym piętrze znajduje się co najmniej jeden, nie zapominając o piwnicy. Przetestuj swoje alarmy (wszystkie!) co miesiąc, naciskając przycisk "test". Jeśli alarm nie działa, najpierw wymień baterię i spróbuj ponownie. Jeśli nadal nie działa, nadawać się będzie do wymiany.