Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Automatyka budynkowa – czym dokładnie jest inteligentny dom?

Automatyka budynkowa – czym dokładnie jest inteligentny dom?

Jeszcze pół wieku temu wizje domów, które same obsługują lokatorów były jedynie nierealnymi marzeniami. Obecnie za pomocą pilota lub nawet aplikacji w smartfonie możemy w naszych mieszkaniach zdalnie zasłonić rolety, otworzyć bramę, zamknąć okno, zmienić temperaturę lub oświetlenie.

​Komfort, wygoda i oszczędność czasu
 
Inteligentny dom to nowoczesne i prestiżowe rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi nam codziennie czynności jak i również wzbudzi podziw u wszystkich gości . Zastosowanie systemu EXTA FREE pozwala na zarządzanie dowolnym elementem naszego zautomatyzowanego domu zaledwie za pomocą ruchu kciuka. Niezależnie od tego, czy chcemy zasłonić rolety w salonie, zamknąć / otworzyć bramę garażową lub wyjazdową, dostosować oświetlenie w dowolnym z pomieszczeń – to wszystko wykonamy za pomocą jednego ruchu. Na szczególną uwagę zasługują regulatory temperatury, które umożliwią nam szybką zmianę ciepła zarówno w konkretnym pokoju, jak i we wszystkich jednocześnie.
 
Jednak to nie jedyne zalety tego systemu. Dzięki zastosowaniu nadajników radiowych i specjalnych czujników znacznie zmniejsza się zużycie energii, ponieważ jest ona wykorzystywana tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Możliwe jest także zaprogramowanie określonych funkcji, czy nawet ciągów logicznych, które wywołają konkretny efekt – na przykład po otworzeniu bramy wjazdowej, automatycznie otworzy się garaż, lub gdy w mieszkaniu będzie zbyt zimno, regulatory temperatury samoistnie zaczną ją podnosić. System EXTA pozwala także na gromadzenie danych i uruchamianie powiadomień / alarmów w przypadku wystąpienia nietypowych sytuacji, takich jak zbyt wysoka temperatura (ryzyko pożaru) lub bardzo duża wilgotność (co może świadczyć np. o zalaniu mieszkania).
 
Wszystkie te funkcje niewątpliwie zwiększą komfort każdego domownika oraz pozwolą nam zaoszczędzić sporą ilość czasu. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wbrew pozorom nie wiąże się z dużymi wydatkami. Koszta instalacji takiego systemu to zaledwie kilkaset złotych.
 
Artykuł powstał we współpracy z producentem automatyki budynkowej - Zamel.