Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Czy warto zabudowywać balkon?

Czy warto zabudowywać balkon?

Zewnętrzna powierzchnia mieszkania może być przestrzenią relaksu, pewną formą kontaktu z naturą. Coraz częściej jednak na osiedlach zaobserwować można zabudowane balkony. Co kieruje ich właścicielami?

Powodów może być kilka. Na osiedlach, które położone są przy ulicach o dużym natężeniu ruchu, zabudowa balkonu skutecznie niweluje dostający się z zewnątrz do mieszkania kurz i hałas. Jest też zabezpieczeniem przed śniegiem, deszczem czy wiatrem, jeśli - ze względu na ograniczoną powierzchnię lokalu - decydujemy się trzymać na balkonie wartościowe przedmioty - na przykład rowery czy wózki dziecięce. Ma działanie izolacyjne i pozwala na zaoszczędzenie pewnych kwot w sezonie grzewczym. Ponadto na taką formę zagospodarowania decydują się rodzice małych dzieci - uniemożliwia ona maluchom wypadnięcie czy wyrzucenie czegoś. W mieszkaniach na niższych kondygnacjach właściwie skonstruowana zabudowa stanowi ochronę przed potencjalnymi złodziejami.

Po podjęciu decyzji warto zadbać o odpowiedni projekt - bo chociaż zabudowany balkon w zimie pozwoli nam zaoszczędzić nieco na opłatach, w lecie będzie pełnił funkcję szklarni. Należy upewnić się co do maksymalnej rozsuwalności poszczególnych modułów, by w ciepłe dni nie tracić na wentylacji mieszkania, oraz przygotować się na znacznie większą powierzchnię szyb do mycia.

Zabudowa balkonu, jak każda ingerencja w strukturę budynku, wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń. Spółdzielnie, administracje czy zarządy wspólnot nie zezwalają na "samowolkę" w tym zakresie tak ze względów bezpieczeństwa, jak i estetycznych - zabudowy na parterze mogą umożliwiać zewnętrzne przedostanie się na wyższe kondygnacje, niebagatelną role ma też dbałość o charakter i kolorystykę budynku czy osiedla. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się tego typu działalnością w kosztach całościowego wykonania przedkładają też projekt, który możemy złożyć celem zyskania odpowiedniego zezwolenia.

Koszty zabudowy są bardzo różne, zależne od miejscowości, firmy wykonawczej czy zastosowanych technik. Najdroższy ale i zarazem najbardziej estetyczny jest montaż zabudowy bezramowej - systemu umieszczonego na prowadnicach wmontowanych w balustradę lub podłogę.

Trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - zabezpieczony, kryty balkon zamiast, miejscem spędzania czasu "w domu, ale na powietrzu", może bardzo łatwo zmienić się w składzik rupieci, dla których zabrakło miejsca w piwnicy czy na pawlaczu. Czy taka była intencja stosunkowo kosztownej inwestycji - na to już każdy musi odpowiedzieć sobie sam.


 

RP