Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Czym najlepiej jest ogrzewać dom?

Czym najlepiej jest ogrzewać dom?

Jednym z najważniejszych aspektów budowy domu jest to, czym będziemy go ogrzewać, na jaki system grzewczy się zdecydujemy. Idealne ogrzewanie powinno być ekonomiczne, skuteczne oraz przyjazne dla środowiska. Poznaj charakterystyki poszczególnych sposób ogrzewania domu i wybierz ten najlepszy!

Tradycyjny węgiel

Większość domów w naszym kraju wciąż jest ogrzewana za pomocą węgla. Zaletą tego rozwiązania jest niewielki koszt. W dodatku na rynku dostępne są coraz wygodniejsze w eksploatacji kotły - na przykład retortowe, czyli zautomatyzowane, ze specjalnymi podajnikami paliwa. Niestety, w przypadku ogrzewania węglowego istnieje pewna zależność - im tańszy węgiel, tym - zazwyczaj - niższa jest jego jakość. A spalanie węgla złej jakości wiąże się z ogromnymi szkodami dla środowiska naturalnego - z kominów wydobywają się rakotwórcze gazy i pyły, które przyczyniają się także do powstawania smogu. Niektóre osoby planujące budowę domu rezygnują w węgla, ponieważ nie chcą przyczyniać się do zatruwania powietrza, którym wszyscy oddychamy.

 

Gaz dla domu

Gaz także należy do popularnych w Polsce surowców. Ogrzewanie domu za jego pomocą nie jest zbyt drogie, a zanieczyszczeń powstaje zdecydowanie mniej, niż w przypadku ogrzewania węglowego. Do wyboru mamy tutaj kilka rodzajów kotłów: są to kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Niestety, zanim zamontujemy ogrzewanie gazowe, musimy załatwić kilka formalności: w pierwszej kolejności musimy złożyć wniosek o wydanie warunków przyłącza do sieci (czas oczekiwania na decyzję to około 3 tygodnie). Należy także zawrzeć umowę o przyłączenie, a później uzyskać pozwolenie na budowę instalacji.

 

Nowoczesny olej

Ogrzewanie olejowe kojarzy się większości z nas z czystością, niezawodnością i… nowoczesnością. Korzystanie z takiego rodzaju ogrzewania jest bardzo bezpieczne (o ile, rzecz jasna, przestrzegamy zasad magazynowania oleju i regularnie sprawdzamy stan instalacji). Osoby posiadające ogrzewanie olejowe nie muszą czyścić sadzy, a paliwo jest ogólnodostępne. Ogrzewanie olejem opałowym jest także znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż na przykład korzystanie z węgla. Minusem jest dość wysoka cena samego paliwa. Warto jednak pamiętać o tym, że całościowe koszty ogrzewania można zmniejszać, korzystając ze specjalnych urządzeń, których zadaniem jest utrzymywania komfortowej temperatury w domu.

 

Elektryczne dla estetów

Kolejną godną uwagi opcją jest ogrzewanie elektryczne. Można je montować zarówno w małych domkach letniskowych, jak i domach całorocznych. Jest ono “czyste”, nie wymaga posiadania kotłowni jak w przypadku węgla, a do tego bardzo wygodne - dzięki piecom akumulacyjnym możemy w prosty sposób sterować tempem oddawania ciepła. Jak można się spodziewać, nie jest to rozwiązanie najtańsze - ale jednocześnie “horrendalnie wysokie stawki” ogrzewania prądem są raczej mitem. Kluczowy jest w tej sytuacji wybór odpowiedniej taryfy u dostawcy energii. Przemyślany wybór taryfy oraz odpowiednie urządzenia grzewcze mogą sprawić, że opłaty będą naprawdę niewysokie! Zobacz więcej na TrzymajSieCieplo.pl