Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Dom czy mieszkanie: wady i zalety

Dom czy mieszkanie: wady i zalety

Nie zawsze możemy podjąć decyzję o tym, czy wybrać mieszkanie czy dom. Jeśli jednak mamy wybór, to lepiej wybrać mieszkanie w bloku czy własny dom?

Dom

Posiadanie własnego, niezależnego domu jest marzeniem wielu osób. Dlaczego? Bo prywatność jest tym, czego pragniemy obecnie najbardziej. Chcemy mieć własną przystań, własną przestrzeń, do której nie będą docierały odgłosy zza ściany, tak jak w przypadku mieszkania w bloku.

  • Zalety

Własny dom to nie tylko własna przestrzeń, ale także własna ziemia. Na tej ziemi można uprawiać ogródek, który będzie ozdobą domu. Dodatkowo w ogrodzie można hodować własne warzywa, dzięki czemu nie będziemy musieli ich kupować i będziemy mieli pewność, że są nienawożone.
Dom pozwala także na swobodne zagospodarowanie przestrzeni, bez konieczności dzielenia się nią z innymi mieszkańcami. Aleksander Fredro, w jednej ze swoich bajek, pisał: „wolnoć Tomku w swoim domku”. I tę zasadę można wymienić jako główną zaletę posiadania własnego domu.

  • Wady

Bardzo często właściciele domów patrzą z zazdrością na mieszkańców bloków, którzy w zimę nie martwią się o odśnieżanie, w lato o koszenie trawnika, wywóz śmieci czy zakup opału. Posiadanie domu wiąże się także z większymi wydatkami na jego utrzymanie. Rachunki niestety są dużo większe niż w blokach, zwłaszcza jeżeli mamy piecyk gazowy, który służy do ogrzewania.


Mieszkanie

Mieszkanie w bloku również ma swoje wady i zalety. Jednak i ono znajduje swoich zwolenników.

  • Zalety

Mieszkania są na pewno łatwiej dostępne niż domy. Zakładając, że chcemy zbudować dom od podstaw, musimy włożyć w to bardzo dużo czasu, energii i przede wszystkim pieniędzy. Mieszkań do kupienia (nowych i starych) na rynku nieruchomości jest bardzo dużo – można je kupić praktycznie od ręki. Utrzymanie mieszkania jest dużo tańsze niż domu, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dodatkowo mieszkając w bloku nie musimy się martwić o cieknący dach, niedziałający grzejnik i wiele innych rzeczy, które naprawi spółdzielnia mieszkaniowa. Także bliskie sąsiedztwo może być zaletą – mieszkania w blokach są mniej przez to narażone na kradzież, w przeciwieństwie do domów.

  • Wady

Sąsiedzi są zaletą, ale i wadą. No bo jak zorganizować przyjęcie czy imprezę nie narażając się na ich irytację? Czasem też zdarza się, że lubią wiedzieć co się u nas dzieje, kiedy wychodzimy z mieszkania i kiedy do niego wracamy. W bloku nie mamy dostępu do przestrzeni na zewnątrz. Owszem, są balkony, ale nie dają one takiej swobody jak własny ogródek. Osoby zmotoryzowane będą miały także problem z parkowaniem samochodu – na parkingach pod blokiem bardzo łatwo o zarysowanie samochodu lub po prostu kradzież.