Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Dom piętrowy czy z poddaszem?

Dom piętrowy czy z poddaszem?

Planując budowę domu, najlepiej już na samym początku ustalić ilość oraz rodzaj kondygnacji. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy decydujemy się na realizację budynku o nieco większym metrażu, ponad 100 m². Poniżej podpowiadamy, jakie aspekty wziąć pod uwagę, dokonując finalnego wyboru.

Szukając wymarzonego projektu, chcemy, aby był idealnie dopasowany do potrzeb naszej rodziny, ale jednocześnie musimy mieć na względzie wymiary działki. Wybór często podyktowany jest również ograniczonymi możliwościami finansowymi. W oparciu o powyższe kryteria, zwolennicy większych, w pełni przestronnych wnętrz najchętniej decydują się na domy dwukondygnacyjne. Dzieje się tak, bowiem obszerne domy parterowe wiążą się z większymi kosztami budowy, a ponadto nie zawsze mogą zmieścić się na zakupionej działce. Domy o dwóch poziomach posiadają niewątpliwe zalety. Część dzienna i nocna znajdują się w nich na odmiennych kondygnacjach, co zapewnia domownikom poczucie prywatności oraz umożliwia spokojny wypoczynek nawet w środku dnia. Wiele osób stoi jednak przed kolejnym wyborem - czy lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy czy może ten z poddaszem użytkowym?

 

Działka i jej otoczenie

Wybór jest prosty, jeśli naszą działkę obejmują konkretne warunki zabudowy narzucone odgórnie przez gminę. Najczęściej dotyczą one właśnie wysokości budynku oraz formy i kąta nachylenia dachu. Warto więc już wcześniej dowiedzieć się, jaki budynek możemy postawić. Jeśli jednak wymagania gminne dają nam w tej kwestii pewną dowolność, warto powołać się na własne preferencje odnośnie stylu i wyglądu domu. Domy z pełnym piętrem są wyższe i najczęściej zwieńczone są dachem płaskim, pulpitowym oraz czterospadowym o niskim kącie nachylenia. W zdecydowanej większości charakteryzują się nowoczesną, minimalistyczną architekturą i doskonale wpisują się w miejską zabudowę. Z kolei projekty domów z poddaszem ze względu na klasyczną formę polecane są szczególnie zwolennikom stylu tradycyjnego. Ich zewnętrzny wygląd idealnie komponuje się z podmiejskim otoczeniem i wiejskim krajobrazem.

 

projekt domu

Projekt Domena 301 B WRW1304

 

Aspekt funkcjonalny

Dla wielu ważniejsze niż wygląd budynku są jednak walory wewnętrznego układu. Zaletą domów piętrowych jest przede wszystkim brak skosów. W tym przypadku pokoje na górnej kondygnacji są w pełni ustawne i przestronne, dzięki czemu pozwalają na dowolny układ mebli i tym samy łatwo je zaaranżować. W domach z poddaszem skosy nieco ograniczają wewnętrzną kompozycję, jednak wiele osób docenia fakt, iż nadają sypialniom przytulnej, ciepłej atmosfery. Co prawda pokoje ze skosami z reguły wymagają zamówienia mebli na wymiar, jednak przy odrobinie dobrych chęci również mogą być w pełni funkcjonalne - pod skosami można zrobić zabudowę, które często prezentują się wyjątkowo ciekawie i doskonale sprawdzą się w dziecięcych pokojach.

 

Koszty budowy

Przy poszukiwaniach odpowiedniego projektu duże znaczenie mają możliwości finansowe. Dom z poddaszem użytkowym zazwyczaj bywa tańszy w budowie w stosunku do budynku z piętrem. W takim przypadku oszczędzamy na materiałach użytych do postawienia pełnej drugiej kondygnacji - nie murujemy dodatkowych ścian, które dodatkowo następnie należy ocieplić i otynkować. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na formę dachu, która można znacznie zmienić proporcje cenowe, np. dom piętrowy z dachem o małej powierzchni może okazać się tańszy od budynku z poddaszem o skomplikowanej, wielospadowej konstrukcji.

 

fot.: Projekt domu Combo 2 BSA1250