Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Domowa biblioteczka i regały na książki

Domowa biblioteczka i regały na książki

Książki są duszą domu. Powinny więc zajmować miejsce licujące z ich rangą. Poza względami czysto praktycznymi przy organizowaniu domowej biblioteczki warto mieć również na uwadze aranżacyjny potencjał papierowych woluminów.

Jakkolwiek znaczna część miłośników słowa pisanego korzysta z lektury przy użyciu czytników elektronicznych, smartfonów i tabletów, to jednak tradycyjne papierowe książki wciąż jeszcze nie wyszły z obiegu. Pod wieloma względami są zdrowsze dla oczu, pozwalają bardziej skupić się na tekście, stanowią coś namacalnego. Przy znacznej ich ilości w mieszkaniu pojawia się pytanie: gdzie je przechowywać? W niniejszym artykule udzielimy kilku przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci urządzić swoją własną biblioteczkę.

 

Osobne pomieszczenie

Książki najlepiej przechowywać w osobnym pomieszczeniu, które służyć będzie również za domową bibliotekę. W takim pokoju przeznaczonym wyłącznie do czytania o wiele łatwiej skoncentrować się na lekturze, zwłaszcza w dobie wszechobecnych gadżetów elektronicznych, które ustawicznie odciągają naszą uwagę. Pomieszczenie takie powinno być dobrze oświetlone i mieć odpowiednią wentylację. Ponieważ wilgoć oraz duże wahania temperatury wpływają niekorzystnie na papier, książki należy przechowywać w suchym miejscu.

 

Walory praktyczne

Jakkolwiek aspekt estetyczny jest bardzo ważny, to jednak nie zapominajmy, że domowa biblioteczka ma być przede wszystkim praktyczna. A więc dostęp do woluminów nie powinien nastręczać zbytnich trudności. W przypadku bardzo obfitych księgozbiorów, które zajmują wiele przestrzeni, warto pomyśleć o tematycznym bądź gatunkowym uporządkowaniu swojej kolekcji. Jeden regał przeznaczyć np. na powieści detektywistyczne, drugi na reportaże, trzeci na coś jeszcze innego (tutaj kupisz praktyczne i efektownie wyglądające regały: https://www.edinos.pl/regaly-na-ksiazki).

 

A co jeśli nie możemy wygospodarować osobnego pomieszczenia na domową biblioteczkę? W takiej sytuacji należy regały z książkami poumieszczać w pokoju służącym np. do pracy umysłowej. Ale przy odrobinie dobrych chęci w każdym pomieszczeniu można przechowywać książki, nawet w korytarzu. Wystarczy odrobina pomysłowości i zmysł estetyczny.