Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Drzwi to gwarancja prywatności i spokoju

Drzwi to gwarancja prywatności i spokoju

Codziennie kilkukrotnie przekraczamy drzwi wejściowe do swojego domu lub mieszkania. Zamykając je od wewnątrz, za każdym razem towarzyszy nam uczucie, że właśnie trafiamy do swojego świata, do swojej enklawy, której nikt nie powinien nam zakłócać.

Takie jednak wrażenie zapewnią nam tylko dobre, solidne drzwi, które będą świetnie chronić przed chłodem i skutecznie niwelować odgłosy świata zewnętrznego. Zatem, czy zawsze wiemy, jak wybierać drzwi, aby zapewniały nam prywatność i spokój?

Na rynku mamy ogromny wybór drzwi i właściwie bardzo trudno podjąć jakąś konkretną decyzję. Drzwi najczęściej produkowane są z drewna, ale można je kupić zarówno za kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Wszystko zależy od gatunku drewna, z którego są wykonane. Można więc kupić drzwi sosnowe lub świerkowe, ale można też znaleźć te wykonane z dębu czy mahoniu. Trzeba przyznać, że drewniane drzwi są bardzo estetyczne, wytrzymałe i zapewniają dobrą izolację termiczną.

Dziś jednak drzwi produkuje się nie tylko z drewna. Wykorzystuje się płyty drewnopodobne i to zarówno te wiórowe, czyli tak zwany MDF, jak i pilśniowe, czyli HDF. Oba rodzaje płyt stanowią wypełnienie drzwi i pokrywane są naturalną lub sztuczną okleiną.

Na rynku spotkać też można drzwi wykonane z PCV, w których stosuje się różne wypełnienia. I choć ten rodzaj drzwi rzadko wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym, to są to drzwi o wysokim stopniu energooszczędności oraz o dużych walorach dźwiękochłonnych. Z kolei drzwi stalowe lub te wykonane z aluminium to najczęściej drzwi antywłamaniowe, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Aby wybrać najlepsze drzwi wejściowe, trzeba zwrócić uwagę na szereg parametrów i cech, tak aby mogły one spełnić nasze oczekiwania. Sprawdź, co jest najważniejsze przy zakupie drzwi zewnętrznych, a jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, wybierz firmę, która zapewni Ci fachowe doradztwo, jak chociażby ta prezentowana na stronie www.solidnedrzwi.pl


Wymiary drzwi

To podstawowa cecha drzwi, która sprawi, że wybrany model będzie odpowiedni dla Ciebie. Szerokość skrzydła drzwi wejściowych nie powinna być mniejsza niż 90 cm, bo tylko wówczas bez problemów wniesiesz do środka meble i inne niezbędne sprzęty. Wysokość drzwi to zwykle minimum 200 cm. Musisz pamiętać, że sam otwór drzwiowy musi być szerszy o około 12-15 cm od skrzydła drzwi, a na wysokość musisz zapewnić dodatkowe 6-7 cm.


Współczynnik przenikania ciepła

Kupując drzwi wejściowe, musisz zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który zwykle waha się w przedziale 1,8-2,6 W(m2*K). Im bliżej wartości 2,6, tym drzwi zapewniają większą izolację termiczną. Jednak warto zapytać, czy współczynnik ten odnosi się do całej powierzchni drzwi. Czasami bywa bowiem tak, że podaje się współczynnik tylko dla obszaru skrzydła drzwiowego, który został ocieplony specjalną pianką.


Izolacja akustyczna

To cecha, która wyrażana jest w decybelach (dB). Im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepsza dźwiękochłonność. Najczęściej drzwi oznaczane są wartością 30 dB. Często jednak na drzwiach nie ma takiej informacji w ogóle. Wówczas należy zwrócić uwagę, czy zamontowane są specjalne uszczelki na skrzydle drzwi lub na ościeżnicy, bo znacznie zmniejsza stopień przenikania hałasów do wewnątrz oraz sprawia, że drzwi otwierają się i zamykają stosunkowo cicho.


Bezpieczeństwo

Wybierając odpowiednie drzwi wejściowe dla siebie, trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie producent proponuje zamki. Trzeba decydować się na te, które posiadają stosowne atesty bezpieczeństwa. Niezwykle istotne są też specjalne zawiasy antywyważeniowe oraz automatyczne blokady, które skutecznie uniemożliwiają sforsowanie drzwi przez osoby niepożądane.