Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Elewacje i dekoracje ścienne z klinkieru - płytki i cegły do środka i na zewnątrz

Elewacje i dekoracje ścienne z klinkieru - płytki i cegły do środka i na zewnątrz

Nowoczesne aranżacje skupiają na sobie oko widza. Muszą zaskakiwać, przedstawiać określoną wizję oraz być funkcjonalne. Elewacja zewnętrzna nawiązująca do tradycyjnych, jak i nowatorskich pomysłów, dekoracja salonu cegłą klinkierową - to trendy, na które trzeba zwrócić uwagę!

Naturalny klinkier jest materiałem trwałym, estetycznym i prestiżowym. Obecnie bardzo często jest mylony z produktami klinkieropodobnymi. Prawdziwy klinkier charakteryzuje się nasiąkliwością do 6%, wytrzymałością na obciążenia niszczące minimum 28 N/mm2 oraz gęstością netto co najmniej 1900 kg/m3. Takie parametry sprawiają, że cegły i płytki klinkierowe są atrakcyjnym materiałem stosowanym w aranżacjach elewacji zewnętrznych oraz w dekoracji ścian wewnątrz budynków.

 

Elewacja z klinkieru

Wykonana z klinkieru elewacja przypomina ceglany mur z czasów, kiedy nie budowało się go z pustaków i nie ocieplało styropianem. Decydując się na taką fasadę, mamy wybór - cegły albo płytki. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie to prestiż, jakość, elegancja. Wyroby klinkierowe ze względu na swe walory techniczne sprawiają, że każda ściana wykończona nimi jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne i przede wszystkim ładnie wygląda. Elewacja klinkierowa z płytek lub cegieł to inwestycja, która będzie służyć przez wiele dekad. Nie zmienia koloru i wygląda atrakcyjnie przez wiele lat.

 

Tradycyjna lub nowoczesna

Decydując się na wspomniany wariant dekoracji ścian zewnętrznych, mamy nieograniczone pole manewru. Każdy architekt lub projektant jest w stanie wykonać aranżację elewacji, która przypadnie do gustu osobom o nawet najbardziej wygórowanych wymaganiach. Różnorodne faktury, kolory i możliwość łączenia z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, szkło czy stal - z łatwością pozwolą przełamać istniejące stereotypy o stonowanych i jednorodnych elewacjach. Decydując się na płytki lub cegły klinkierowe na elewację, możemy także nawiązać do tradycyjnych obiektów sakralnych z dawnych epok. Bardzo często wracamy do sprawdzonych i prostych rozwiązań. Prostota, elegancja, jakość idą tutaj w parze. Wzór starej cegły, faktura odpowiadająca gustom pozwoli odzwierciedlić istniejące od kilkunastu pokoleń budynki.

 

Wnętrze też jest ważne

Tak samo jak wygląd zewnętrzny ważne jest to, co znajduje się w środku. Stylizacje współczesnych architektów znacznie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań. Króluje w nich szkło, beton naturalny i kamień. A co z klinkierem? Ściana wykończona płytkami klinkierowymi jest nadal doceniana. Bardzo często łączy się ją z innymi elementami i formami dekoracji wnętrz. Biała, brązowa, z efektem postarzania czy ręcznie formowana cegła, w krótkich lub długich formatach - idealnie wkomponuje się w otoczenie każdego wnętrza. Dodatkowe oświetlenie stworzy odpowiedni nastrój i nada całości nietuzinkowy wygląd. Opcji jest mnóstwo - możliwości aranżacyjne klinkieru we wnętrzach nie mają granic.

 

Estetyczne wykonanie paletą barw i faktur

Decydując się na ściany wykończone płytkami klinkierowymi, musimy zadbać o ich estetyczny wygląd. Po części producenci wyszli naprzeciw tej potrzebie konsumentów, oferując także płytki narożne. Są doskonałym wykończeniem i znacznie ułatwiają prace związane z ich wyłożeniem. Ze względu na możliwości produkcyjne powstają płytki w setkach wzorów. Gładkie i proste, chropowate, z efektem ręcznego formowania lub imitujące starą cegłę - to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Każdy model w kilku kolorach pozwala na tworzenie unikalnych projektów. Dodatkowym atutem jest możliwość łączenia różnych faktur w jeden spójny element.

 

Kiedy płytki, kiedy cegła?

W przypadku ścian wewnętrznych nie ma to znaczenia. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać, wystarczą płytki o odpowiednio dobranej grubości. Sprawa komplikuje się w przypadku elewacji zewnętrznych. To, w jakiej formie będziemy mogli użyć klinkieru do wykończenia elewacji, zależy od rodzaju ściany zewnętrznej. Kiedy ściana jest dwuwarstwowa, elewację wykańcza się przez przyklejenie do warstwy ocieplenia płytek klinkierowych. To nieco tańszy, a także łatwiejszy i szybszy sposób. W ścianach trójwarstwowych warstwę osłonową wykonuje się z cegieł elewacyjnych. Mają one dużą masę, więc wymagają odpowiednio szerokich fundamentów, które muszą przenieść obciążenie tego dodatkowego muru. Ściana trójwarstwowa może mieć też zewnętrzną warstwę wykonaną z cegieł nieelewacyjnych, do których następnie klei się płytki. Jednak takie rozwiązanie, ze względu na wysokie koszty i pracochłonność, jest rzadko spotykane.

Reasumując, wyroby klinkierowe w postaci płytek oraz cegły doskonale sprawdzają się we współczesnym budownictwie. Architekci bardzo często sięgają po tego typu produkty, tworząc unikalne i wyjątkowe wykończenia elewacji zewnętrznych oraz wnętrz.