Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Filmy z budowy timelapse - jak tworzyć je samodzielnie?

Filmy z budowy timelapse - jak tworzyć je samodzielnie?

Budowa domu to wielkie wydarzenie dla rodziny, która od lat marzy o własnym kącie. Często chcemy zatrzymać te wspomnienia, aby po latach móc wrócić do obrazów z czasu budowy. Tym tłumaczy się właśnie ogromna popularność filmów timelapse. Czym są takie filmy i jak je nakręcić?

Jak powstają filmy z budowy i czym właściwie jest timelapse?

W dzisiejszych czasach możemy obserwować bardzo szybki i gwałtowny rozwój techniki. To, co kiedyś tworzyli jedynie specjaliści, dziś może być dziełem zwykłych laików. Kiedyś filmy typu timelapse wykonywane były jedynie przez profesjonalistów. Dziś właściwie każdy z nas w domowym zaciszu może spróbować wykonać produkcję typu timelapse. Filmy timelapse to tak naprawdę proste filmy poklatkowe.

Filmy poklatkowe obrazują to, czego pokazanie w czasie rzeczywistym trwałoby zbyt dużo czasu. Bardzo często wykorzystuje się je do rejestrowania procesu budowy, zakwitania kwiatów czy uchwycenia zmiany pory dnia. Każdy z nas widział w telewizji film, na którym widać było, jak powstają budynki czy rosną kwiaty. Dziś właściwie każdy z nas może wykonać coś takiego.

 

 

 

Filmy poklatkowe powstają w wyniku zrobienia serii zdjęć, które należy wykonać we wcześniej określonych odstępach czasowych, a następnie zmontować w jeden film. Robiąc na przykład zdjęcie wybranego przez nas obiektu – może to być plac budowy lub wzrost rośliny – co 5 sekund przez godzinę otrzymamy 720 zdjęć, które będziemy mogli zmontować w film składający się z 30 klatek na sekundę. Dzięki temu powstanie 24 sekundowy filmik. Długość filmu nie jest zbyt duża, dlatego na początek lepiej zająć się czymś prostszym, a filmy z budowy zostawić dla profesjonalistów.

Dzięki rozwojowi technologii filmy poklatkowe mogą być wykonywane nawet przez osoby, które zawodowo się tym nie zajmują. Do wykonania prostego filmu poklatkowego tak naprawdę wystarczy jedynie średniej klasy aparat, dość dobry komputer, który chyba każdy z nas ma w swoim domu, oraz odrobina czasu i umiejętności. Przyda się również podstawowy program do montażu, tak abyśmy mogli złożyć serię zdjęć w film. Aby produkcja była przynajmniej średniej jakości, dobrze jest użyć statywu, którego zadaniem będzie zadbać o to, aby zdjęcia były wykonane bez efektu poruszenia. Jeśli nie skorzystamy ze statywu lub wykorzystamy taki wątpliwej jakości, to z pewnością na naszej produkcji widoczne będą ślady poruszenia, co będzie miało ogromny wpływ na finalny efekt. Zobacz, jak filmy z budowy powstają w znanym studiu fotograficznym Motion-Studio.

 

Co będzie potrzebne?

Aby tworzyć dobre filmy typu timelapse. konieczne będzie skompletowanie odpowiedniego sprzętu. Potrzebny nam będzie:

 • statyw,

 • dobry aparat fotograficzny,

 • wężyk spustowy z interwałometrem,

 • dodatkowy akumulator.

 

Ile zdjęć trzeba wykonać?

Nie ma większego znaczenia, ile zdjęć wykonasz. Ważne, by nie były one takie same. Każde z nich powinno pokazywać jakąś zmianę w filmowanym obiekcie. W przypadku filmów z budowy sprawa jest dosyć prosta - robisz zdjęcie wówczas, kiedy zostaje zrealizowany kolejny widoczny etap budowy. Podobnie jest w przypadku rejestracji czasu upływającego dnia, jednak dają się tutaj zauważyć pewne różnice. Timelapse z budowy to długotrwały proces realizacji, trwający nawet do kilku/kilkudziesięciu lat, w zależności od tego, jak szybko postępuje proces prac.

O czym pamiętać?

 1. Dokładnie zastanów się, co ma być przedmiotem filmu, jak ustabilizujesz aparat: czy decydujesz się na statyw, czy na dron?

 2. Zastanów się, ile ma trwać film, jak dużo potrzebujesz zdjęć, by w pełni oddać zamierzony efekt.

 3. Ustal parametry zdjęć - balans bieli, czas otwarcia migawki, ekspozycję.

 4. Ustal, w jakim świetle będziesz wykonywał zdjęcia: czy będzie to światło dzienne, czy też timelapse w nocy?

 5. Zadbaj o odpowiednie warunki atmosferyczne, upewnij się, że w tym czasie nie będzie padać.

 6. Zadbaj o bezpieczeństwo - nie wykonuj zdjęć na siłę.

 7. Uzbrój się w cierpliwość, jeżeli coś nie wyjdzie - nie rezygnuj tak łatwo.

Tworząc firmy poklatkowe, powinniśmy wyłączyć wszystkie automatyczne funkcje w aparacie. Wszelkie ustawienia, zaczynając od balansu bieli, a kończąc na ostrości, ustawiane są manualnie.

 

Ważny jest dźwięk

Aby produkcję można było nazwać filmem timelapse, należy zadbać również o warstwę dźwiękową. Ważne jest, aby muzyka pasowała do obrazu. W filmach z budowy bardzo często wykorzystuje się rytmiczną ścieżkę dźwiękową, która za zadnie ma podkreślić upływający czas.

 

Jak widać, filmy poklatkowe, np. z budowy domu, możesz wykonać sam. Wystarczy sugerować się odpowiednimi zasadami. Oczywiście nie osiągniesz takiego efektu, jaki osiągnąłby profesjonalista, ale możesz stworzyć naprawdę fajną pamiątkę. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości, skontaktuj się z fachowym fotografem, takim jak ten ze wspomnianej firmy Motion-Studio - otrzymasz wtedy film timelapse najwyższej jakości.