Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Gdzie lepiej kupić lub wybudować dom – na wsi czy w mieście?

Gdzie lepiej kupić lub wybudować dom – na wsi czy w mieście?

Wielu z nas, na pewnym etapie życia, podejmuje decyzje dotyczące nowego miejsca zamieszkania. Wyobrażamy sobie nowy dom, mieszkanie, często puszczamy wodze fantazji i w myślach wijemy nowe gniazdo. Jednym z dylematów jest wybór miejsca, w którym chcemy zamieszkać.

Jakie są zalety kupna domu w mieście?

Pierwsze skojarzenia, jakie nasuwa słowo "miasto", to energia, szansa, możliwości, różnorodność, dostępność. Znajdziemy tutaj szeroki wybór atrakcji o charakterze rozrywkowym. Kluby, lokale, puby, restauracje są na wyciągnięcie ręki. Miasto mnoży możliwości spędzania wolnego czasu także w sferze kulturalnej. Biblioteki, muzea, teatry i filharmonie to tylko część oferty, jaką daje nam aglomeracja.

Rozważając zakup domu w miejskiej dżungli, warto pamiętać, że nie musimy zostać skazani na uporczywy hałas i odgłosy miasta. Dom, położony w lokalizacji oddalonej od ruchliwych ulic, pozwoli na życie bez szumu i hałasu. Warto pamiętać, że otrzymamy sporo anonimowości, miasto daje szansę zawierania znajomości sąsiedzkich wówczas, kiedy mamy na nie ochotę.

Zakup lub budowa domu w mieście pomoże znaleźć ciekawą i satysfakcjonującą pracę - aglomeracja sprzyja podnoszeniu kwalifikacji. Przez kupno nieruchomości w mieście zyskujemy dostęp do rozwiniętej sieci komunikacyjnej, która ułatwia mobilność, daje swobodę przemieszczania się.

Decydując się na tak ważny krok, musimy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, jakie mamy plany osobiste, rodzinne, perspektywy zawodowe, czego chcemy. Warto wziąć pod lupę argumenty wszystkich członków rodziny. Przed podjęciem decyzji trzeba uważnie je przeanalizować, jest to bowiem inwestycja, której skutki będziemy odczuwać przez wiele lat. Zastanawiając się nad tym, gdzie lepiej kupić lub wybudować dom, możemy skorzystać z https://sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy. Będziemy mogli porównać oferty, zarówno pod kątem lokalizacji, powierzchni nieruchomości i działki oraz sugerowanej ceny, co znacznie ułatwi analizę i zestawienie dostępnych opcji.

 

Jakie są zalety kupna domu na wsi?

Wieś to cisza, spokój, harmonia i natura. Dom na wsi, kiedyś kojarzony ze spokojną przystanią na jesień życia, obecnie stał się marzeniem również wielu młodych osób, które poszukują alternatywy dla miejskiego zgiełku. Są osoby, które po przeprowadzce na wieś stwierdzają, że każdego dnia po powrocie z pracy czują się jak na wakacjach.

W miejscach oddalonych od „wielkiego świata” czas płynie wolniej, życie toczy się w otoczeniu wszechobecnej zieleni. Kontakt z naturą, rytm pór roku dyktowany naturalnym zegarem przyrody sprawiają, że łatwiej potrafimy skupić się na sobie, potrzebach bliskich, stajemy się mniej zabiegani i rozkojarzeni.

Warto wspomnieć o zaletach przebywania na świeżym powietrzu, z dala od spalin i miejskiego smogu oraz szerszego niż w mieście dostępu do zdrowej, ekologicznej żywności. Decydując się na zakup czy budowę domu na wsi, praktycznie zawsze mamy możliwość uprawy własnego ogrodu, organizacji miejsca wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.

 

Co jest tańsze - dom na wsi czy w mieście?

Ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji w kwestii kupna lub budowy domu na wsi ma czynnik ekonomiczny. Trzeba pamiętać, że na wsi możemy kupić nieruchomość lub działkę budowlaną za kwotę zdecydowanie niższą niż w mieście. Ważny jest również walor przestrzenny, działki wiejskie są zdecydowanie większe niż przeciętne działki oferowane do sprzedaży w mieście.

Decydując, gdzie kupić lub zbudować dom, należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, uzależniona od naszych oczekiwań, planów, aktualnej sytuacji rodzinnej i zawodowej. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma szereg zalet, trzeba jednak poświęcić czas na przemyślenia, analizę za i przeciw i na rozsądną kalkulację.