Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Gdzie przechowywać kosmetyki?

Gdzie przechowywać kosmetyki?

Nie wszystkie kosmetyki mogą stać na łazienkowej półeczce. Niektóre preparaty są światłoczułe i nie tolerują wilgoci oraz wysokich temperatur.

Dlaczego nie należy przechowywać kosmetyków w łazience?

Na ogół przechowujemy kosmetyki w łazience, nie zdając sobie sprawy, że znaczna część z nich traci przez to swoje dobroczynne właściwości. Wilgoć w połączeniu ze zmieniającymi się temperaturami, bezpośrednią bliskością grzejnika i schnącymi ręcznikami nie pozostaje bez wpływu na jakość kosmetyków. Preparaty przeznaczone do makijażu bardzo szybko w takim otoczeniu wysychają, nasiąkają bakteriami i różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Szminki miękną i stopniowo się rozpuszczają, a specyfiki do pielęgnacji twarzy zmieniają konsystencję i zatracają swoje prozdrowotne właściwości. Właściwie jedynymi kosmetykami, które można przechowywać w łazience, jest balsam do ciała oraz preparat do mycia twarzy. A co z resztą?

 

Do lodówki!

Lakiery do paznokci w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza mogą stać się wodniste, jako że wysoka temperatura aktywizuje zawarte w nich rozpuszczalniki. Dlatego zwłaszcza latem warto trzymać je w lodówce. Dzięki temu zachowają one swoją pierwotną płynność. Należy jednak pamiętać, by po wyjęciu z lodówki ogrzać lakier w dłoniach i lekko nim potrząsnąć.

Do przechowywania w niskiej temperaturze nadają się również szminki i błyszczyki. Stały kontakt z bakteriami oraz powietrzem bynajmniej im nie służy. To samo dotyczy wodoodpornych mascar, tuszów do rzęs, eyelinerów oraz innych preparatów narażonych na wysychanie, a także samoopalaczy i kremów z mocnym filtrem. Dlatego warto wygospodarować dla nich w lodówce trochę miejsca.

Pamiętaj jednak, aby nie przechowywać w lodówce specyfików na bazie olejów lub silikonów!

 

A co z pozostałymi kosmetykami?

Inne kosmetyki można przenieść w dowolne miejsce, w którym nie ma wilgoci, i w którym panuje względnie stała temperatura. Najlepiej nada się do tego sypialnia. Dla zachowania porządku na toaletce warto zaopatrzyć się w specjalne organizery na kosmetyki. Bardzo ciekawe koszyczki i organizery ma do zaoferowania firma emako.pl. Nadają się one również do przechowywania łazienkowych akcesoriów, takich jak pilniczki, szczotki, grzebienie, nożyczki do paznokci itp. Dzięki tym użytecznym gadżetom można zaprowadzić ład w nawet najbardziej chaotycznej kosmetyczce.