Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Grzyb w pralce: jak się go pozbyć?

Grzyb w pralce: jak się go pozbyć?

To nie kamień jest najgroźniejszym wrogiem pralek. Dość łatwo go usunąć, czego niestety nie można powiedzieć o grzybie.

Grzyb w wilgotnym środowisku ma idealne warunki do rozmnażania się. Wnętrza domowych pralek bywają często jego ulubionym siedliskiem, podobnie jak ściany i sufit w łazience. Dlatego warto kontrolować co jakiś czas stan swojej pralki. Grzybiczy osad pojawia się najczęściej na gumowym kołnierzu lub w pojemniku na proszek. A kiedy już się pojawi, zaczyna się rozprzestrzeniać. Może nawet pokryć część bębna.

 

Jak grzyb wpływa na Twoje zdrowie?

W opinii wielu specjalistów grzyby i pleśnie są odpowiedzialne za znaczną część różnego rodzaju infekcji. Wiele osób nie uświadamia sobie, jak szkodliwy wpływ wywiera grzyb na ludzki organizm. Wydziela przede wszystkim toksyczne substancje, nazywane mikotoksynami, które pogarszają funkcjonowanie układu odpornościowego.

Grzyb z pralki przenosi się na ubrania, które nosisz, na pościel, w której śpisz, i naraża Cię na wciąż nawracające alergie, infekcje i choroby. Ciągły kontakt z grzybiczymi zarazkami jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, ponieważ ich system immunologiczny nie rozwinął się jeszcze na tyle, by chronić je przed szkodliwymi bakteriami, wirusami oraz innymi mikroorganizmami. Dlatego grzyba z pralki należy się jak najszybciej pozbyć.

 

Czego nie robić?

Z pralki zainfekowanej grzybem ulatnia się nieprzyjemny zapach, który osiada na praniu, nawet jeśli stosuje się najlepszej jakości detergenty i płyny do płukania. Wiele osób zamyka drzwiczki od pralki i domyka szufladę na proszek, by przykry zapach nie roznosił się po łazience. Ale to tylko pogarsza sytuację, ponieważ wtedy wnętrze pralki jest jeszcze bardziej wilgotne, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Jak dbać o pralkę?

O wiele łatwiej i taniej jest zapobiegać powstawaniu grzyba, niż go zwalczać. Po każdym praniu należy zostawić drzwiczki od bębna otwarte, tak samo szufladę na proszek, by wnętrze pralki szybciej się osuszyło. Dobrze jest też uchylić okno, jeśli pogoda na zewnątrz dopisuje.

Warto podkreślić, że niektóre rodzaje detergentów do prania są bardziej szkodliwe niż inne. Proszki na przykład po pewnym czasie użytkowania pralki zaczynają zalegać w przewodach, a nawet w szufladce, tworząc dogodne warunki do rozwoju grzyba. Lepszym rozwiązaniem wydają się płyny i kapsułki piorące, przynajmniej jeśli chodzi o higienę urządzenia.

Od czasu do czasu powinno się wyjąć szufladkę i dokładnie ją oczyścić przy użyciu odpowiednich detergentów. Nie we wszystkich jednak pralkach szufladki są tak skonstruowane, że można je wyjmować i wkładać. Dobrze sprawdzić to przed zakupem. W miarę regularnego czyszczenia wymaga także filtr, w którym gromadzą się większe odpadki.

 

Jak walczyć z grzybem?

Jeśli grzyb już pojawił się w pralce, nie pozostaje nic innego, jak tylko zastosować radykalne środki. Nie pomogą tu raczej automatyczne programy samooczyszczania. W pierwszej kolejności należy sięgnąć po silne detergenty usuwające brud. Najlepiej takie, które są przeznaczone specjalnie do usuwania grzybów i pleśni. Jeśli grzyb nie ustąpi, dobrze jest użyć jeszcze mocniejszych preparatów, stosowanych zazwyczaj w budownictwie i zawierających duże ilości chloru.

Pamiętaj, by zachować ostrożność przy stosowaniu tego typu specyfików. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki. A po aplikacji najlepiej wywietrz pomieszczenie, w którym znajduje się pralka, i przejdź do innej części mieszkania, by nie wdychać chemikaliów.

W niektórych przypadkach nawet najsilniejsze preparaty nie będą w stanie zwalczyć grzyba. Wtedy należy wymienić cały gumowy kołnierz. Warto mieć jednak na uwadze, że i to rozwiązanie może nie pomóc, o ile grzyb zagnieździł się również w przewodach.