Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

W większości województw w Polsce ferie już trwają lub niedługo się zaczną. Dla większości z nas oznacza to, że spędzimy około dwa tygodnie poza domem, pozostawiając go bez opieki. Wiemy o tym nie tylko my, ale również włamywacze, którzy z niecierpliwością czekają na ten moment.

Wcześnie zapadający zmrok i liczne wyjazdy sprzyjają włamaniom, co stwarza niebezpieczeństwo dla naszego dobytku. Warto sprawdzić, czy nasza polisa mieszkaniowa jest ważna, a jeżeli nie – dokupić odpowiednie ubezpieczenie. Skutki włamania to często spore straty finansowe, a przecież łatwo ich uniknąć. Wystarczy pamiętać o ubezpieczeniu.

Włamanie to nie tylko kradzież ruchomości, ale też zniszczenia elementów stałych w naszym mieszkaniu, które mogą być spowodowane samą próbą wejścia do środka nieruchomości. Złodzieje, starając się wejść do domu, potrafią uszkodzić okna, wyłamać drzwi i zniszczyć kosztowne zamki. To jednak nie wszystko. Wbrew pozorom większość złodziei to nie wysokiej klasy specjaliści, poruszający się po mieszkaniach dyskretnie, finezyjnie rabujący upatrzone rzeczy w kominiarkach. Choć taki obraz często przedstawiają nam filmy, rzeczywistość wygląda nieco inaczej: większość włamań polega na bardzo szybkim splądrowaniu mieszkania, które może trwać tylko 10 minut. W trakcie takiego włamania zniszczeniu ulegają już nie tylko elementy stałe, ale też meble – wyrwane drzwiczki od komody czy przecięte materace lub kanapy to standardowe zniszczenia, które pozostawiają po sobie włamywacze. Dlatego kupując ubezpieczenie domu oraz mieszkania, warto przewidzieć każdy, nawet najgorszy scenariusz i sprawdzić, co w ramach polisy można objąć ochroną.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak na przykład TU Europa, przywiązują wagę do tego, by w prosty i przystępny sposób objaśniać klientom skomplikowane dla laika warunki ubezpieczeń. To, jak ubezpieczyciel podchodzi do prezentowania swoich produktów, może być dla nas wskazówką, jaką firmę ubezpieczeniową wybrać. Co powinna zawierać taka prezentacja oferty? Przede wszystkim informacje o tym, że polisa może obejmować trzy główne składowe: mury, mienie ruchome i tzw. elementy stałe. Te pierwsze to dach, ściany, fundamenty. Ruchomości to natomiast wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, takie jak sprzęt grający, telewizor, aparaty fotograficzne, komputery, ale też obrazy czy biżuteria. Przy okazji warto pamiętać o wartościowych rzeczach pozostawionych np. w garażu albo piwnicy, takich jak rower czy narty. Najczęściej zapominamy przy ubezpieczaniu mieszkania o elementach stałych: okien, drzwi, szafek kuchennych czy armatury łazienkowej.

Na etapie zakupu ubezpieczenia powinniśmy określić tzw. sumę ubezpieczenia. To kwota, do której ubezpieczyciel będzie odpowiadał za naszą szkodę. Jeżeli więc określimy ją na przykład na 100 tys. zł, wówczas, nawet jeżeli nasze mieszkanie doszczętnie się spali, a szkoda wyniesie 200 tys. zł – to i tak otrzymamy maksymalnie tyle, ile wynosi suma ubezpieczenia, czyli zadeklarowane 100 tys. zł. Suma ubezpieczenia powinna być zatem adekwatna do realnej wartości nieruchomości oraz znajdujących się w niej rzeczy i wyposażenia. Ani za wysoka, ani za niska. Zwłaszcza że wpływa ona na wysokość opłacanej przez nas składki.

 

OC mieszkaniowe

Kupując polisę mieszkaniową, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na szkodach, które mogą nas spotkać. Równie dobrze to my możemy przypadkowo wyrządzić komuś szkodę - i to nie tylko w naszym własnym mieszkaniu. Polisą, która zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, w związku z użytkowaniem nieruchomości oraz wykonywaniem czynności życia codziennego, jest tzw. OC w życiu prywatnym. Zazwyczaj sprzedawane jest ono przez ubezpieczycieli razem z innymi ubezpieczeniami mieszkaniowymi. Zastanawiacie się pewnie, jakie szkody często wyrządzamy niechcący innym? Chodzi o takie sytuacje, jak zalanie mieszkania sąsiadów czy uszkodzenie elementów ogrodu przez naszego psa, a nawet wybicie okna przez dzieci. Możemy także odpowiadać za szkodę w związku z naszym zaniechaniem. Najczęstsza sytuacja tego typu polega na tym, że ktoś łamie nogę na nieoczyszczonym z lodu i śniegu chodniku przed naszym domem. W takiej sytuacji będziemy mogli skorzystać właśnie z OC w życiu prywatnym.

 

Nie tylko włamanie

Oczywiście włamanie to nie jedyne niebezpieczeństwo, od którego powinniśmy się ubezpieczyć. Równie dobrze może spotkać nas szereg innych dotkliwych nieszczęść. Jeżeli mieszkamy w starej kamienicy, to nasze ubezpieczenie mieszkania powinno bezwzględnie zapewniać wypłatę odszkodowania w przypadku pożaru, zalania, a także wybuchu czy awarii instalacji. Jeśli natomiast mieszkamy w domu poza miastem, nasza nieruchomość będzie narażona na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak powodzie, burze, huragany czy uderzenie pioruna. O tego typu zagrożeniach również powinniśmy pamiętać, dobierając polisę mieszkaniową.