Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak dobrać odpowiednią pościel dla dziecka zależnie od jego wieku?

Jak dobrać odpowiednią pościel dla dziecka zależnie od jego wieku?

Pościel, podobnie jak wszystkie inne przedmioty, z którymi dziecko ma styczność, musi być przede wszystkim bezpieczna. Ponadto powinna dostarczać mu jak najwięcej komfortu, tak aby wypoczynek był przyjemny i efektywny.

Najtrudniej znaleźć pościel dla noworodka. Oczywistym kryterium będzie rozmiar – powinien umożliwiać przykrycie całego ciała, jednak aby zapewnić dziecku wygodę, nie powinien być również zbyt duży. Niezwykle ważny jest materiał, z jakiego pościel została wykonana – musi być w stu procentach hipoalergiczny, aby nie stanowić dla dziecka zagrożenia. Istotny jest również rodzaj zapięcia – uwaga na pościele zawierające twarde elementy, o które dziecko mogłoby się skaleczyć lub odgryźć je i połknąć.

Pościel dla dzieci w dowolnym wieku powinna być miła w dotyku i ciepła. Im dziecko jest młodsze, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić tym cechom. Komfort noworodka zależy również od przepuszczalności tkaniny – musi ona oddychać, tak aby dziecko nie przegrzewało się i nie pociło zanadto podczas snu. Eksperci jako najlepszy materiał, z którego wykonuje się pościele dla noworodków, wskazują pozbawioną domieszek bawełnę oraz specjalne tkaniny pościelowe opatentowane przez poszczególnych producentów – te ostatnie mogą różnić się składem, wszystkie powinny jednak być hipoalergiczne.

Brak czynników wywołujących reakcje uczuleniowe jest ważny również w przypadku starszych dzieci. Natomiast tym, co powinno zmieniać się wraz z dzieckiem, jest rozmiar pościeli – dla dzieci poniżej 5. roku życia najbardziej odpowiednia będzie kołdra ok. 100x135 cm, dla dzieci mających od 5 do 10 lat – już 140x200 cm. Dokładny rozmiar będzie oczywiście zależał od wzrostu naszej pociechy, jednak powyższe parametry sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków.

Zmieniać powinien się również wzór. Gust dziecka rozwija się z wiekiem nie mniej niż jego fizyczne i intelektualne możliwości. Gdy dorasta wokół przedmiotów, które mu się podobają, czuje się lepiej i rozwija bardziej harmonijnie. Nie zapominajmy, aby wygląd pościeli był dopasowany do wieku dziecka, a jeśli mamy do czynienia ze starszym maluchem – po prostu spytajmy, jaki wzór mu się podoba.

Pościel dla dziecka dostosowaną do wieku znajdziesz tutaj: http://askot.pl/kategoria-produktu/posciel/