Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak odpowietrzyć grzejnik w łazience?

Jak odpowietrzyć grzejnik w łazience?

Grzejniki są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, pełniącym niebagatelną funkcję: zapewniają pomieszczeniom optymalną temperaturę, kiedy na zewnątrz panują chłody. Czasami jednak szwankują. Co wtedy zrobić?

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez co najmniej jednego grzejnika. To właśnie w łazience zbiera się najwięcej wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać w tym pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Niekiedy jednak kaloryfery zawodzą i nie grzeją. Poniżej podpowiadamy, jak temu zaradzić.


Zapowietrzenie grzejnika

Jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania grzejnika jest zapowietrzenie. Aby zrozumieć, na czym to zjawisko polega, należy zdać sobie sprawę, że należyte funkcjonowanie instalacji grzewczej uzależnione jest od tego, czy woda może swobodnie cyrkulować w rurach. Jeśli grzejniki i rury są w całości wypełnione wodą, można się spodziewać, że całość będzie działała sprawnie i bezawaryjnie. Ale oprócz wody w rurach gromadzą się też różne gazy, np. powietrze, wodór lub siarkowodór. Przy znacznej ilości takich gazów mogą pojawić się problemy związane z ogrzewaniem: grzejnik jest zimny, mimo że wszystko pracuje pozornie bez zarzutu; z wnętrza dobywać się mogą niepokojące odgłosy. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, należy go odpowietrzyć.


Jak odpowietrzyć grzejnik w łazience?

Najczęściej spotykanym typem grzejników w łazienkach są grzejniki drabinkowe. Mają one specjalny zawór, służący do odpowietrzania. Aby pozbyć się z instalacji niepotrzebnych gazów, należy ten zawór nieco poluzować. Jest to czynność niewymagająca zbyt dużego wysiłku fizycznego ani jakichś specjalistycznych narzędzi. W niektórych grzejnikach wystarczy ręcznie przekręcić odpowiednią gałkę, aby z rur uszło powietrze; w innych jest to nieco trudniejsze, tak że trzeba użyć wkrętaka lub np. noża. Przygotuj się na to, że z zaworu tryśnie woda! Koniecznie miej pod ręką jakieś niewielkie naczynie, aby nie zachlapać ścian i podłogi.

Zawór odpowietrzający należy odkręcić w taki sposób, aby woda spływała prosto do przygotowanego zawczasu naczynia. Po pewnym czasie z grzejnika zacznie wydobywać się charakterystyczny świst. Kiedy ustanie, a z wewnątrz pocieknie woda, problem powinien być już zażegnany. Wtedy pozostaje tylko zakręcić zawór i wylać wodę do zlewu. Od tej pory grzejnik będzie funkcjonował bez zarzutu.