Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Do tej pory do izolacji termicznej dachu stosowano w budownictwie zazwyczaj wełnę mineralną. Ale coraz większą popularność zyskuje w ostatnich czasach nanoszona natryskowo pianka PUR, która, jak się okazuje, ma znacznie więcej zalet.

Mieszkania na poddaszu

Pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu mają swoisty, niepowtarzalny klimat i dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Aby jednak nie stały się pastwą dojmującego chłodu pochodzącego z zewnątrz, który zresztą, jeśli już wedrze się przez szczeliny w dachu, przeniknie również do pomieszczeń położonych niżej – wymagają pewnych specjalnych zabiegów. Jednym z takich podstawowych kroków, niezbędnych przy urządzaniu poddasza, jest należyte jego ocieplenie.

 

Izolacja poddaszy pianką PUR

Dach stromy w większym stopniu niż płaski narażony jest na utratę ciepła, w związku z czym należy go ocieplić odpowiednim materiałem. Odpowiednim, czyli takim, który nie tylko okaże się nieprzepuszczalny dla zachowanego w pomieszczeniu ciepła, ale również odizoluje je akustycznie od zewnętrznego otoczenia budynku i nie będzie łatwopalny.

Takim właśnie materiałem jest pianka PUR (więcej o jej właściwościach i zastosowaniach przeczytasz tutaj: http://www.kasjo-pur.pl/izolacja-poddasza/), występująca pod dwiema postaciami: bądź jako twarde płyty przeznaczone do ocieplania dachu od zewnątrz, bądź też jako pianka nanoszona metodą natryskową. Szczególną popularnością cieszy się zwłaszcza ta druga forma. Mimo że pianka PUR jest droższa niż wełna mineralna, to jednak odznacza się dużo wyższą jakością; pozwala zaoszczędzić od 30 do nawet 50% kosztów ogrzewania! Poza tym jest znacznie lżejsza i nie obciąża konstrukcyjnie budynku w tak dużym stopniu jak konkurencyjna wełna mineralna. Dokładnie przylega do powierzchni i wypełni każdą, nawet najwęższą szczelinę, przez którą mogłoby uchodzić ciepło. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie wymaga ponownego montażu po upływie kilku bądź nawet kilkunastu lat, ponieważ nie obwiesza się i nie wysuwa z otworów i szczelin. Warto ponadto zaznaczyć, że pianka PUR jest odporna na wodę, nie nasiąka wilgocią, a co za tym idzie – nie deformuje się. W większym stopniu niż jakikolwiek inny materiał stawia opór ewentualnym odkształceniom spowodowanym przez gryzonie czy insekty.

 

Pianka PUR > wełna mineralna

Jak widzimy, podbijająca polski rynek pianka PUR przewyższa wełnę mineralną pod niejednym względem. Jeśli zależy ci na porządnej izolacji termicznej i chciałbyś zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, pianka PUR będzie najsłuszniejszym wyborem.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą www.kasjo-pur.pl.