Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak wybrać dobry materac do sypialni?

Jak wybrać dobry materac do sypialni?

Czy odpowiednio dobrany materac wystarczy, aby mieć spokojny i zdrowy sen? Na pewno nie. Decyduje o tym szereg różnych czynników. Ale niewłaściwy materac może znacząco obniżyć jakość naszego wypoczynku i źle wpłynąć na kręgosłup. Jak więc wybrać taki, którego użytkowanie zapewni nam komfort?

Poszczególne materace różnią się od siebie przede wszystkim wypełnieniem, i to ono najczęściej powoduje naszą dezorientację w trakcie zakupów. Poza tym zasady są proste – im więcej ważymy, tym twardszego materaca nam potrzeba. Materac musi być dostosowany także do naszego wzrostu i stanowić dobrą podporę dla kręgosłupa. Przed zakupem koniecznie przetestujmy wszystkie dostępne typy materaców, po prostu się na nich kładąc. I pamiętajmy – zdecydowanie lepiej wydać pieniądze na produkt drogi, ale taki, który dostosowuje się do kształtu sylwetki, niż na tani, lecz mało elastyczny. Jakie konkretnie mamy do wyboru?

 

Materace sprężynowe (bonelowe)

Bardzo popularne, głównie ze względu na swoją niską cenę. Jak sama nazwa wskazuje, wypełniają je sprężyny. Sprężyny są połączone w zwoje – im więcej zwojów, tym bardziej sprężysty materac. Im grubszy drut, z którego wyprodukowano sprężyny, tym lepsza jakość materaca. Jakość jest tu jednak pojęciem względnym. Materace bonelowe zapewniają umiarkowany komfort podczas odpoczynku, bo nienajlepiej dostosowują się do kształtu ciała. Zwodnicze są też nazwy materiałów ochronnych, jakie wykorzystuje się do pokrycia sprężynowej konstrukcji. Czasami obłożenie ma niewiele wspólnego z „włóknem kokosowym” lub „trawą morską”. Jeśli już decydujemy się na taki materac, wybierzmy ten chroniony trwałą pianką lateksową.

Lepsze od materaców bonelowych są kieszonkowe (kieszeniowe), których wypełnienie także stanowią sprężyny, z tą różnicą, że każda z nich znajduje się w osobnej, materiałowej kieszonce. Dzięki temu pracują niezależnie i materac dostosowuje się do kształtu ciała. Materace kieszeniowe są droższe od bonelowych, ale zapewniają nieporównywalnie większy komfort.

 

Materace lateksowe

Bez wątpienia to jedne z najlepszych materaców. Są higieniczne – zapewniają przewiew, nie legną się w nich grzyby i bakterie. Są także trwałe – będą nam służyły nawet 10 lat. Na dodatek świetnie dopasowują się do sylwetki użytkownika, lecz nie odkształcają się. Przy zakupie takiego materaca powinniśmy jednak zachować czujność. Nie wszystkie mają bowiem identyczne wypełnienie. Najlepsze jakościowo są te, w których zawartość lateksu naturalnego przeważa nad lateksem sztucznym. Im więcej tego pierwszego, tym oczywiście wyższa cena produktu. Jeśli musimy zaoszczędzić, pamiętajmy, że zawartość lateksu naturalnego nie może być mniejsza niż 20%, bo materac nie będzie wtedy dostatecznie przewiewny i trwały.

 

Materace z pianki wysokoelastycznej

Pod względem jakości, trwałości, ceny i komfortu użytkowania bardzo blisko im do lateksowych. Zapewniają jednak znacznie lepszą wentylację. Podobnie jak poprzednie, mogą nam służyć latami.

 

Materace termoelastyczne

Odkształcają się pod wpływem temperatury naszego ciała. Ich główną zaletą jest to, że pozwalają odpocząć mięśniom.

 

Materace dla dwojga

To specjalne, podwójne materace, w których jedna z części zaprojektowana jest adekwatnie do anatomii kobiecego ciała, a druga do ciała mężczyzny. Partnerzy mogą też zdecydować się na zakup oddzielnych materaców, co jest wskazane zwłaszcza wtedy, gdy istnieje między nimi znaczna różnica w wadze i wzroście. Jeśli kupujemy jeden duży materac dla dwojga, zdecydujmy się na lateksowy, kieszeniowy lub z pianki wysokoelastycznej, które odkształcają się punktowo, a nie na całej powierzchni.

 

Materace dla osób z wadami i urazami kręgosłupa

Uraz kręgosłupa wiąże się z koniecznością zakupu materaca rehabilitacyjnego, który również będzie się odkształcał jedynie punktowo.

 

W przekonaniu wielu osób im twardszy jest materac, tym lepszy. Taka opinia zdążyła rozprzestrzenić się już dawno temu, przez co wierzymy, że spanie „na twardym” jest najzdrowsze. Niekoniecznie. Zbyt twardy materac może blokować krążenie krwi w poszczególnych partiach ciała. Z drugiej jednak strony zbyt miękki podczas każdego ruchu będzie niepotrzebnie zmuszał mięśnie do pracy. Jeśli potrzebujemy dobrej podpory pod kręgosłup, a przy tym nie chcemy przepłacać, rozważmy zakup materaca ekologicznego, wypełnionego surową bawełną z utwardzającym dodatkiem naturalnego lateksu lub włókna kokosowego.