Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania?

Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe do mieszkania? Ważne jest zarówno bezpieczeństwo mieszkańców, ich dorobku, ale też dyskrecja i tłumienie hałasów wydobywających się na zewnątrz. Ponadto drzwi wewnątrzklatkowe powinny pasować do kolorystyki bloku, jak i do mebli w mieszkaniu.

Materiał i kolor ościeżnicy

Warto dobrać kolor drzwi, który nie wyróżnia się na klatce schodowej, biorąc pod uwagę kolor farb i stylistykę wybraną przez dewelopera. Jeśli klatki schodowe utrzymane są w ciepłych kolorach, np. piaskowym, warto wybrać brązowe drzwi. Równie ważne jest dopasowanie materiału i odcienia drzwi do wnętrza mieszkania. Na małym metrażu nie sprawdzą się ciemne kolory, ponieważ optycznie zmniejszają pomieszczenie. Warto też uwzględnić kolor mebli w przedpokoju: szafki na buty, wieszaka na ubranie lub szafy wnękowej, by odcień drzwi wejściowych i materiał (np. drewno) ze sobą współgrały. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jasne drewno pasuje do wnętrza skandynawskiego, szare, metaliczne drzwi do nowoczesnego stylu industrialnego, ciemny brąz do dużych mieszkań.


Bezpieczeństwo

Upewnij się, że drzwi wejściowe do mieszkania wyposażone są w sworznie antywłamaniowe oraz trzybolcowe zamki. Jeden zamek to za mało, wybierz drzwi wyposażone w dwa zamki.


Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna w przypadku mieszkań parterowych, ponieważ w okolicy windy i drzwi wejściowych zawsze jest hałas. Drzwi wewnątrzklatkowe powinny być wyposażone w płytę dźwiękochłonną, która tłumi zarówno hałasy dobiegające z zewnątrz, jak i te, które wydobywają się z mieszkania. To zapewnia mieszkańcom dyskrecję i jest szczególnie ważne w przypadku rodziców, którzy usypiają dziecko. Dzieki drzwiom z izolacją akustyczną, nie będzie się budzić przy każdym dźwięku z klatki.


Detale

Ważny detalem jest wizjer panoramiczny, który pozwala sprawdzić, ile osób jest na klatce schodowej, co ważne jest dla bezpieczeństwa. Istotne są także uszczelki, które ograniczają przedostawanie się zapachów, takich jak dym papierosowy, do wnętrza mieszkania.


To, jak długo posłużą nam drzwi wejściowe, zależy również od eksploatacji. Każde drzwi wejściowe ulegają sile grawitacji. Jeśli się opuszczą, bolce z zamków będą się ścierać, co utrudni zamykanie i otwieranie drzwi, a w efekcie doprowadzi do konieczności wymiany zamka, co jest kosztowne. Dlatego tak ważne jest delikatne zamykanie drzwi, a w przypadku gdy się opuszczą, wezwanie ekipy, która je wyreguluje.