Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jak wybrać krzesło do pracy przy biurku ?

Jak wybrać krzesło do pracy przy biurku ?

Komfort wykonywania pracy przez pracownika ma olbrzymi wpływ na wydajność oraz efektywność realizowania pracy. W pracy bardzo ważne jest wiele elementów związanych z wyglądem miejsca pracy oraz sposobem jego skonstruowania.

Bardzo ważny jest między innymi wybór odpowiednich krzeseł. Mają one bezpośrednie przełożenie na zmęczenie pracowników. Jednocześnie nieodpowiednie krzesła biurowe mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń, które mogą szczególnie dotyczyć pracowników biurowych. Wynika to między innymi z faktu, że praca w trybie siedzącym nie jest naturalna dla ludzkiego organizmu. Przy wielu godzinach spędzanych w jednej pozycji na krześle może dochodzić do przemęczenia kręgosłupa oraz nóg. Z tego powodu krzesła muszą przede wszystkim być odpowiednio dopasowane do wysokości biurka.

Jeśli pracownik pracuje powyżej czterech godzin dziennie w pozycji siedzącej może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z brakiem odpowiedniego krążenia w kończynach zarówno dolnych jak i górnych. Innym problemem jest możliwość pojawiania się różnych skrzywień oraz odkształceń kręgosłupa. Oprócz wyboru właściwego krzesła bardzo ważne jest również zapewnienie pracownikom regularnych przerw, które powinny być wykorzystane do prostych ćwiczeń, które pozwalają na rozluźnienie mięśni oraz wspomożenie krążenia w kończynach.

Wielu pracodawców zdaje sobie sprawę z problemów, które mogą pojawić się przy siedzącym trybie pracy i dlatego szukają oni odpowiednich, wygodnych krzeseł. Jak wybrać takie krzesła. Po pierwsze bardzo ważne jest oparcie, które powinno być dopasowane pod względem twardości do oczekiwań danego pracownika. Dodatkowo oparcia powinny mieć odpowiednią regulację, co jest ważne ze względu na stabilizowanie sylwetki w pozycji siedzącej. Jeśli oparcie jest nadmiernie wychylone do przodu może pojawiać się problem związany z pogłębianiem się odruchu związanego z wychylaniem się do przodu podczas siedzenia, który jest naturalny dla większości ludzi. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na krzesła do biura, które posiadają regulację również w zakresie wychylenia oparcia.

Bardzo ważna jest Ergonomia przy wyborze krzesła do biura. Najlepszym rozwiązaniem jest decydowanie się na krzesła z regulowaną wysokością, gdyż w ten sposób takie krzesło można idealnie dopasować do wysokości biurka. Regulacja pozwala w sposób łatwy i szybki na dopasowanie oparcia dokładnie do danej osoby. Dodatkowo Ergonomia przy wyborze krzesła do biura to również zwrócenie uwagi na to, jaki rodzaj pracy dany pracownik będzie wykonywał. Zupełnie inaczej zachowuje się ciało przy czytaniu a inaczej przy pisaniu na komputerze. Krzesło powinno zapewnić możliwość ustalenia takiej pozycji, która jest najbardziej wygodna do wykonania poszczególnych rodzajów pracy biurowej. Przydatnym rozwiązaniem może być również możliwość regulowania wysokości siedziska. Nie bez znaczenia jest również zwrócenie uwagi na to z jakiego rodzaju materaców wykonane jest krzesło. Z jednej strony można korzystać z krzeseł wykonanych z naturalnej skóry a z drugiej strony ze skóry sztucznej czy materiałów syntetycznych.

Wprawdzie Ergonomia przy wyborze krzesła do biura nie jest zależna od rodzaju wybranego materiału, ale za to materiał ma bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania danego rodzaju krzesła. Wybór trwalszych materiałów jest w stanie zapewnić również możliwość znacznego wydłużenia okresu użytkowania krzesła w przypadku materiałów, które są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie można również zapominać, że krzesła wykonane z naturalnej skóry trzeba będzie regularnie poddawać konserwacji oraz czyszczeniu.

Dziękujemy sklepowi www.centrumkrzesel.pl za pomoc przy przygotowaniu artylułu.