Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Jaką klimatyzację zamontować w domu?

Jaką klimatyzację zamontować w domu?

Żeby cieszyć się chłodem w upalne dni lata, instalacja klimatyzacji jest niezbędna. W przeciwieństwie do mieszkań, zamontowanie klimatyzacji w domu nie wymaga żadnych pozwoleń. Jaką wybrać?

Wśród stosowanych w domach klimatyzatorach można wyróżnić trzy najczęściej wybierane rodzaje. Są to:

  • klimatyzatory kompaktowe,        
  • klimatyzatory typu split,
  • klimatyzatory typu multi split.

Klimatyzatory kompaktowe charakteryzują się tym, że jedno urządzenie pełni dwie funkcje: parownika i skraplacza. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary najlepiej nadają się do pomieszczeń, gdzie jest mniej miejsca. Inaczej ma się to w przypadku urządzeń typu split, gdzie oddzielnie występuje jednostka parownika i sprężarki, a połączone mogą być układem elektronicznym lub hydraulicznym. Jeśli chodzi o klimatyzatory typu multi split, to,  jak sama nazwa wskazuje, możemy podłączyć kilka urządzeń zewnętrznych do jednej sprężarki. Klimatyzatory typu multi split powinny być montowane przez specjalistów, natomiast z instalacją kompaktowych poradzimy sobie sami.

Klimatyzatory kompaktowe mają ważną zaletę – można je dowolnie ustawiać. Są atrakcyjne cenowo i proste w montażu, obsługa nie sprawi nikomu żadnych problemów, a można je instalować na ścianach i oknach. Ich główną wadą jest zbyt głośna praca.

Na ścianach możemy także zamontować urządzenia typu split - te pracują już dużo ciszej i wydajniej. Istnieje wiele modeli, z dość dobrze rozbudowaną automatyką, którą sterujemy za pomocą pilota.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora? Przede wszystkim na dwie rzeczy – moc i opcjonalność. Dla pomieszczeń o wielkości 10-12m², wystarczy urządzenie o mocy 1kW i wedle tego parametru warto obliczyć jakiego konkretnie sprzętu potrzebujemy. Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze jest to, czy chcemy tylko chłodzić, czy też ogrzewać.

Na rynku jest wiele rodzajów klimatyzatorów, do których bez problemu znajdziemy różne filtry, dzięki czemu nawet alergicy będą mogli spać spokojnie. Możemy spotkać się z filtrami, które generują jony ujemne, przez co powietrze jest lepszej jakości; uwalniające witaminę C, wpływającą dobrze na sen oraz wiele innych, usuwających kurz i roztocza.

 

Andrzej Królak